Mangostan (Garcinia mangostana, smaczelina, zółtopola, żółciec)

Mangostan właściwy jest często spotykany pod nazwami garcynia oraz smaczelina. Rzadziej stosuje się również nazwę żółtopla a także żółciec. Jest to tak zwane wiecznie zielone drzewo, które może dochodzić nawet do dwudziestu pięciu metrów wysokości. Roślina ta należy do najbardziej smacznych owoców lasów tropikalnych. Niestety jest on jednak bardzo trudny do przechowywania.

Charakterystyka:

Owoc ten w stanie świeżym możne być przechowywany tylko przez kilka dni. Owoce mangostanu są okrągłe. Wyglądają one jak ciemnofioletowe jagody , które mają od czterech do siedmiu centymetrów średnicy. Owoce te pokrywane są suchą oraz grubą skórką w kolorze ciemnofioletowym. Miąższ tych owoców składa się z nasion, najczęściej do ośmiu. Ma kolor biały i jest bardzo soczysty. Jego smak przypomina coś w rodzaju  moreli czy pomarańczy lub ananasa.

Występowanie:

Mangostan występuje wyłącznie w Azji południowo-wschodniej.

Zastosowanie:

–        Z tłuszczu wytwarzanego z nasion tej rośliny jest produkowane mydło.

–        Wiele części tej rośliny może być używana w celach leczniczych. Często owoce te stosowane były w tradycyjnych azjatyckich metodach leczenia, również w połączeniu z innymi roślinami.

–        Skórka rośliny a także jej liście oraz tzw. twardziel może być wykorzystany do niwelowania bólów brzucha, leczenia biegunki. Znane są również skuteczne oddziaływania na depresję oraz problemy skórne.

–        Zielarze oraz homeopaci korzystają z niego przy leczeniu oraz prewencji przed chorobami serca oraz układu krążenia. Często również przeciw nowotworom.

alfa-mangostyna, która jest składnikiem znajdującym się w tej roślinie ma właściwości antyoksydacyjne.

Znajdziesz go  w naturalnych suplementach diety:

Add Comment