Omega 3 a choroby serca i układu krążenia

Choroby serca i układu krążenia to częsty problem niejednego człowieka. Miażdżyca, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu – wszystko to z czasem prowadzi do zgonów. Jednak, jak można temu zapobiec?  Czy są jakieś sprawdzone sposoby na tego typu schorzenia? Owszem, są. I to mogłyby się wydawać, że bardzo banalne, gdyż wystarczy odpowiednia dieta, a wszystkie nasze dolegliwości odejdą w kąt. Przede wszystkim dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Jako, że organizm nie jest w stanie wytworzyć tego składnika, stąd trzeba pamiętać o prawidłowym sporządzaniu posiłków albo suplementacji diety.

Przyczyną powstawania miażdżycy jest nadwyżka trójglicerydów we krwi oraz złego cholesterolu. Powodują zapychanie się naczyń krwionośnych przez ich odkładanie na ścianach. Dieta bogata w kwasy omega-3 zapewni prawidłowy transport lipidów we krwi, przede wszystkim cholesterolu, co znacząco wpłynie na obniżenie jego poziomu.

Kwasy omega-3 dobroczynnie wpływają na schorzenia sercowo- naczyniowe. Zapchane naczynia krwionośne złogami tłuszczów mogą spowodować zablokowanie przepływu zakrzepniętej krwi, przez co krew nie będzie mogła dotrzeć do najważniejszych ludzkich organów – mózgu czy serca, co w konsekwencji może doprowadzić do udaru czy zawału.

Wykazano, że kwasy omega-3 mają zdolność do agregacji płytek krwi, przez co posiadają  działanie przeciwzakrzepowe i zwiększające przepływ krwi przez naczynia krwionośne.

Oprócz właściwości przeciwzakrzepowych wykazują działanie antyarytmiczne, co znaczy, że przyczyniają się w ogromny sposób do utrzymania właściwego ciśnienia we krwi. Dlatego zażywanie kwasów omega-3 jest zalecane osobom z nadciśnieniem tętniczym. Zmniejszają ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych, które często prowadzi do wylewów krwi. Przeciwdziała zawałom serca.

Dlatego stosowanie odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 staje się niezbędne w walce oraz profilaktyką schorzeń układu sercowo-naczyniowego, które niestety w tak wielu przypadkach kończy się zgonem.

Add Comment