Torbiele jajników

  • Torbiele jajników

Torbielami jajników nazywane są guzy, które powstają w tkance jajników i tworzą tam puste jamy wypełnione płynem. Są też torbiele składające się jedynie z tkanki skórnej. Istnieją także torbiele retencyjne, które powstają wówczas, gdy nie pęknie dojrzały pęcherzyk Graafa. Wskutek gromadzenia się płynu torbiel może być wielkości pomarańczy. Szczególną postacią torbieli jest torbiel rzekomośluzowa. Jeśli ją całkowicie usuniemy, nie będzie stanowiła zagrożenia, jeśli jednak galaretowaty śluz przedostanie się do jamy brzusznej, może on stanowić zagrożenie dla naszego życia.

Guzy jajników mogą prowadzić do typowych w takich przypadkach komplikacji. Może nastąpić obrócenie się powiększonego jajnika wokół własnej osi. Sprawia to kłujący i przenikliwy ból. Niezbędna jest natychmiastowa operacja, gdyż w innym przypadku jajnik pozbawiony dopływu do krwi obumiera, przez co dochodzi do stanu zapalnego, który może rozprzestrzenić się na całą jamę brzuszną.

Diagnoza: dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego badania lekarz jest w stanie stwierdzić czy to torbiel, guz, ciąża pozamaciczna, czy może endometrioza. Poza badaniem oburęcznym do badania służy także USG z sondą pochwową oraz laparoskopia.

Leczenie: torbiele jajników mogą okazać się zmianami złośliwymi, dlatego leczenie zachowawcze można stosować wyłącznie w przypadku zwykłych, wypełnionych płynem torbieli. Sposoby leczenie są różne:

– Farmakologiczne: preparaty gestagenowe powodują kurczenie się torbieli

Odessanie pod kontrolą USG z sondą pochwową- zawartość torbieli poddaje się później badaniu cytologicznemu

– Chirurgiczne usunięcie torbieli metodą laparoskopową lub z otwarciem powłok brzusznych.

W przypadku zwykłej, wypełnionej płynem i niezłośliwej torbieli nie ma potrzeby usuwania od razu całego jajnika czy wręcz macicy i przydatków. Bardzo dobrym wyjściem jest śródoperacyjne badanie mikroskopowe usuniętej torbieli. Na tej podstawie podejmuje się decyzję o zakresie operacji.

Add Comment