Zapalenie i ropień gruczołu przedsionkowego większego

  • Zapalenie i ropień gruczołu przedsionkowego większego

Gruczoły przedsionkowe Bartholina leżą po obu stronach dolnej części wejścia do pochwy, między wargami sromowymi mniejszymi a większymi. Ich kanaliki są długości 1-2 cm. Wydzielany przez nie śluz nawilża wejście do pochwy.

Objawy: wskutek infekcji kanalików następuje ich niedrożność. Skutkiem tego jest to, że wydzielina gruczołu nie może się swobodnie wydobywać na zewnątrz i gromadzi się w kanaliku, co prowadzi do wtórnej infekcji i powstaje ropień.

Leczenie: stosuje się antybiotyki i środki przeciwbólowe. Czasem niezbędna jest też interwencja chirurgiczna (przecięcie i oczyszczenie ropnia). Bezwzględnie konieczne jest leżenie w łóżku.

Alternatywne metody leczenia: Skutki lecznicze można też osiągnąć, stosując okłady z glinki Tonerde, początkowo zmieniane 2-3 razy dziennie, potem już tylko raz. Zimną glinkę nakłada się bezpośrednio na ropień. Jest ona bogata w sole mineralne i mikroelementy, neutralizuje substancje trujące i przyśpiesza gojenie się ran. Także tu konieczne jest leżenie w łóżku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz