Czynniki obniżające poziom omega 3 w organizmie

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem i wspaniałym samopoczuciem trzeba zadbać o utrzymanie właściwie zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i mineralne, a także w kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega-3.

Badania dowiodły, że aż 60 % społeczeństwa cierpi na niedobór kwasów omega-3. Zadziwiające jest to, że u 20 % populacji wcale nie stwierdzono ich we krwi. Smutny jest fakt, że wolimy sięgać po gotowe, bardzo zmodyfikowane produkty, skoro natura daje nam szeroki wachlarz możliwości spożywania tych dobroczynnych dla naszego organizmu kwasów tłuszczowych.

Nie wystarczające okazuje się przyjmowanie kwasów omega-3, jeśli w nadmiarze spożywamy alkohol. Znacząco zmniejsza zapasy zmagazynowanego kwasu dokozaheksaenowego w organizmie. Jest to jeden z czynników obniżających poziom omega-3 w organizmie.

Pozostałe to:

  • przyjmowane w nadmiarze kwasu omega-6 w porównaniu z niewielką ilością zjadanych kwasów omega-3. Trzeba pamiętać o ich właściwej proporcji, tj. od 1 jednostki omega-6 na 1 jednostkę omega-3, do stosunku 4 na 1.

Organizm ludzki posiada zdolność do przetwarzania kwasów omega-6 w kwasy omega-3. Jednak istnieją czynniki, które mogą zaburzyć funkcję enzymu i zablokować biosyntezę kwasów.

Są to:

  • problemy z cukrzycą,
  •  otyłością,
  • alergiami,
  • a także podwyższony poziom cholesterolu we krwi czy nadmierne spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Ponadto stosowanie w nadmiarze leków przeciwbólowych czy aspiryny również może zablokować biosyntezę kwasów tłuszczowych omega-3.

Niedobór witamin i minerałów działających pozytywnie na procesy metaboliczne. Witamina z grupy B jest potrzebna do właściwych przemian biochemicznych, natomiast witamina w grupy E zabezpiecza kwasy nienasycone przed utlenieniem się już po konsumpcji.

W starzejącym się organizmie ludzkim następuje wyraźny spadek enzymów – D4 desaturazy, który jest potrzebny do prawidłowej syntezy kwasu dokozaheksaenowego z kwasu eikozapentaenowego.  Wspomniane enzymy są niezbędne do prawidłowych procesów enzymatycznych tłuszczy.

Add Comment