Higiena podczas menstruacji

Higiena podczas menstruacji

Zarówno podpaski jak i tampony są nowym wynalazkiem. Jeszcze w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku kobiety używały do tego celu chusteczek, które potem prały i stosowały ponownie. Dopiero w latach 20. na rynku pojawiły się pierwsze podpaski jednorazowego użytku. Publicznie zaczęto je reklamować 10 lat później. Mniej więcej w tym samym czasie w USA weszły w użycie pierwsze tampony. Do Europy przywędrowały one dopiero w latach 50.

Podpaski czy tampony?

W dzisiejszych czasach kobieta ma wielki wybór: od podpasek o różnej grubości, szerokości, poprzez płaskie, cienkie, zaopatrzone od spodu w nieprzepuszczalną warstwę i pasek klejący, a nawet i zapachowe. Zdaniem lekarzy te ostatnie wcale nie są potrzebne. W zupełności wystarczy kilkakrotna zmiana podpaski w ciągu dnia i podmywanie okolicy intymnej.

Wady podpasek:

  • Wielkość- trudno je zmieścić w małej, damskiej torebce
  • Problemy z wyrzuceniem- nie można ich wrzucać do WC, a znowu nie w każdej toalecie są postawione kosze na śmieci

Tamponów mogą używać wszystkie kobiety niezależnie od wieku. Nawet wówczas, gdy nie miały jeszcze stosunku płciowego. Błona dziewicza jest zazwyczaj na tyle rozciągliwa, że z łatwością można wprowadzić tampon. Prawidłowe zakładanie tamponu jest kwestią wprawy- odpowiednie instrukcje znajdują się na każdym opakowaniu. Jeśli tampon jest dobrze założony, to nie powinniśmy go odczuwać przy chodzeniu.

Tampon pochłania krew już w pochwie, jednak kiedy nasiąknie całkowicie to krew może wydostać się na zewnątrz. Należy dokonać jego zmiany co 4-6 godzin w zależności od intensywności krwawienia. Zbyt długo pozostawiony w pochwie tampon stanowi idealne siedlisko dla bakterii. Zaleca się stosowanie na noc podpasek, aby pochwa mogła się zregenerować. Zarazki zostaną wówczas wydalone wraz z krwią. Tampony przyczyniają się także do wysuszenia ściany pochwy, czego następstwem mogą być zaczerwienienia i stany zapalne.

Nie wolno używać tamponów po porodzie, a także prze opryszczce, stanach zapalnych i po przebytych operacjach.

Wkładki higieniczne

Całodzienne wkładki higieniczne z substancjami zapachowymi mogą powodować występowanie grzybic okolicy sromowej, ponieważ plastikowa folia powoduje zatrzymywanie wilgoci i stwarza przez to idealne warunki dla wzrostu grzybów. Dlatego też odradza się och stosowanie.

Add Comment