Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania

Cykle zbyt długie (oligomenorrhoea)

Jeśli cykl miesiączkowy jest dłuższy niż 36 dni i krótszy niż 3 miesiące wtedy mamy do czynienia z oligomenorrhoe. Długi cykl miesiączkowy może mieć przyczyny hormonalne lub somatyczne. Niektóre z nich to: brak owulacji, nadmiar hormonów ciałka żółtego, torbiele jajników, choroby tarczycy. Powodem zbyt rzadkich krwawień mogą oczywiście też być czynniki stresowe, zmartwienia czy rożne problemy. W sytuacji napięcia zmienia się obieg hormonalny, co może spowodować opóźnienie owulacji. Długie cykle najczęściej miewają młode dziewczęta po pierwszej miesiączce (objaw odnajdowania własnego rytmu miesiączkowania) i kobiety przed okresem przekwitania (zwiastun menopauzy).

   Cykle zbyt krótkie (polymenorrhoea)

Jeśli przerwy pomiędzy krwawieniami miesiączkowymi mają mniej niż 22 dni, teoretycznie ich przyczyny mogą być następujące:

– niedobór gestagenu, co powoduje, że faza ciałka żółtego ulega skróceniu. Gestagen jest hormonem niezbędnym do powstania i podtrzymania ciąży. Najważniejszym z naturalnych gestagenów jest  progesteron.

– przedwczesna owulacja (skrócona faza pęcherzykowa)

– brak owulacji

Leczenie w przypadku zbyt krótkich cykli miesiączkowych jest wskazane w następujących sytuacjach:

  • Jeśli kobieta chce mieć dziecko. Przy niedoborze gestagenu błona śluzowa nie ma wystarczającej ilości czasu, by przygotować się do zagnieżdżenia zapłodnionego jaja. Jeśli nie dochodzi do jajeczkowania, konieczne jest zastosowanie leczenia stymulującego owulację lub przedłużającego fazę ciałka żółtego, gdyż w przeciwnym razie zajście w ciąże jest niemożliwe.
  • W przypadku bardzo silnych krwawień, gdyż utrata krwi jest znaczna i może wywołać anemię
  • Jeśli zbyt krótkie cykle niekorzystnie wpływają na kobietę. Można skorygować ich długość za pomocą preparatów regulujących. Na dzień dzisiejszy dostępne są już preparaty, która zawierają bardzo małą ilość hormonów i nie chronią przed niepożądaną ciążą, a jedynie normalizują przebieg cyklu.

Zbyt częste miesiączki można także leczyć za pomocą preparatów ziołowych. Rośliny regulujące gospodarkę hormonalną to m.in. szałwia i dzika róża.

Dzika róża: wrzucić 2 łyżki kwiatów i liści do 1 l wrzącej wody i zostawić na 10 min do naciągnięcia. Pić 3-4 filiżanki dziennie.

Szałwia: wrzucić 2 łyżki (20 g) kwiatów i liści do 1 l wrzącej wody i zostawić na 10 min do naciągnięcia. Pić 3 filiżanki dziennie.

Krwawienia śródmiesiączkowe

Mogą występować w czasie owulacji. Przyczynami mogą być mięśniaki macicy, polipy, „guzy” szyjki macicy, ale także źle dobrana pigułka antykoncepcyjna. Przy stanach zapalnych lub „guzach” szyjki macicy krwawienia mogą się pojawić po odbyciu stosunku płciowego. Wtedy należy jak najszybciej udać się do ginekologa, który za pomocą kolposkopii ustali przyczynę krwawień.

 Brak miesiączki (amenorrhea)

Ustalenie prawdziwej przyczyny zatrzymania cyklu miesiączkowego jest niezwykle trudne, gdyż na jego przebieg wpływa zbyt wiele różnych elementów. Z pierwotnym brakiem miesiączki mamy do czynienia wtedy, gdy kobieta przez całe swoje życie nie miesiączkuje. Jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Przyczyną mogą być defekty chromosomów, zamknięcie światła macicy albo pochwy lub ich zwężenie, zrosty lub opóźnienie rozwoju spowodowane wadliwym działaniem podwzgórza lub jajników. Wtórny brak miesiączki to taki, w którym miesiączka ustała po uprzednich prawidłowo przebiegających cyklach. Niektórymi z przyczyn są: czynniki natury psychicznej (znaczna zmiana wagi, zmiana sytuacji życiowej), torbiele jajników, deformacje macicy, zrosty, przedwczesna menopauza. Przed przystąpieniem do leczenia tych zaburzeń cyklu należy najpierw wyjaśnić, czy wynikają one z czynników somatycznych, uwarunkowań genetycznych, czy też innych.

Jednorazowe zatrzymanie miesiączki (przy braku ciąży) jest niegroźne. Ma ono zazwyczaj podłoże psychiczne, dlatego warto wtedy przeprowadzić rozmowę zamiast faszerować się lekami.

Leczenie: Preparaty regulujące przebieg cyklu czy pigułka hormonalna nadaje się dla kobiet, które definitywnie chcą mieć regularne cykle. Są już preparaty o tak małej zawartości hormonów, że nie wstrzymują one jajeczkowania, a tylko stabilizują cykl. Jeśli kobieta chce zajść w ciąże, wskazane są preparaty wywołujące jajeczkowanie.

       Przesunięcie terminu miesiączki

Kobiety nieustannie zastanawiają się, czy jest taka możliwość, by przesunąć termin miesiączki, jeśli wypada on w mało dogodnym momencie, np. podczas urlopu. Najłatwiej osiągnąć to stosując pigułkę hormonalną. Można ją zażywać nawet przez 28 dni, ale można też krócej, z tym, że nie mniej niż 14 dni. Przed podjęciem takiej decyzji oczywiście należy skonsultować się z ginekologiem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz