Nowotwory złośliwe

Nowotwory złośliwe

Każdy narząd w organizmie człowieka składa się z komórek, które mają specyficzne funkcje. Wszystkie z nich mają określoną długość życia, giną i są zastępowane przez te nowo wytworzone. Produkcją tych nowych komórek zarządza w organizmie specjalna centrala. Jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, zaczynają powstawać komórki niezdolne do wykonywania swoich pierwotnych zadań i rozmnażają się poza kontrolą. Taki niekontrolowany rozrost nazywa się guzem nowotworowym (tumor). Nie wszystkie nowotwory są takie same. Rozróżnia się nowotwory: złośliwe i niezłośliwe.

Nowotwory niezłośliwe są odseparowane od pozostałych tkanek organizmu i nie wrastają w inne narządy. W zasadzie stają się one niebezpieczne, tylko i wyłącznie, gdy są tak duże, że uciskają sąsiednie tkanki. Komórki nowotworu złośliwego nie są podobne do narządu, od którego się wywodzą i cechują się ogromną zdolnością mnożenia. Guzy te rozrastają się bardzo szybko i nie są odizolowane, co powoduje, że wzrastają one w otaczające tkanki i niszczą je. Po przedostaniu się do krwi lub limfy, komórki rakowe mogą dotrzeć do każdego miejsca w organizmie, powodując przerzuty i metastazy. Charakter guza można ustalić, badając pod mikroskopem pobrane próbki tkanek lub materiał komórkowy.

Jak powstaje nowotwór złośliwy?

Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Wiadomo tylko, że istnieją różne czynniki sprzyjające powstawaniu raka (substancje chemiczne, wirusy, przewlekłe stany zapalne, czynniki psychiczne). Najczęściej jednak przyczyną jest jednoczesne wystąpienie tych czynników lub jedno po drugim.

Co oznacza diagnoza nowotwór złośliwy?

Im wcześniej wykryje się chorobę, tym lepsze jest rokowanie. Mechanizmu powstania raka nie udało się jednak do końca wyjaśnić, mimo to opracowano już skuteczne metody zwalczania raka: np. zabiegi chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię, terapię hormonalną czy immunologiczną.

Grupy samopomocy

Każdy przypadek zachorowania na raka niesie ze sobą problemy psychiczne i społeczne, które stanowią dla pacjenta dodatkowe obciążenie. W grupach samopomocy mogą spotkać się ludzie dotknięci tą chorobą, którzy starają się wspólnie pokonywać wynikające z tego faktu problemy. Rozmowa z innymi pomaga zmniejszyć własne lęki, znaleźć rozwiązanie problemów i lepiej radzić sobie z chorobą. Większość tego rodzaju grup pozostaje w kontaktach z podobnymi organizacjami na świecie, co umożliwia korzystanie z międzynarodowych doświadczeń.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz