Test na menopauze?!

Czasy mamy takie, że wszystko musimy planować, nic praktycznie nie odbywa się spontanicznie. A co gdyby się okazało, że możemy sprawdzić np. kiedy będziemy przechodzić menopauzę. Czy mając taką wiedzę inaczej zaplanowałabyś swoje życie? Co do jednego możemy być pewne, że każda posiadając taką wiedzę mniej lub bardziej by ją wykorzystała. Od jakiegoś czasu na rynku są dostępne testy na manopzauzę!

Poprzez planowanie wychodzimy z założenia, że to my kontrolujemy nasze życie. Otóż zwykle bywa tak, że rzeczywiście tak jest ale gdy wchodzimy w kolejny etap życia niespostrzeżenie lub gdy nagle organizm nas zawodzi to plany się sypią. Nie lubimy, kiedy coś nas zaskakuje i nie możemy przewidzieć przyszłości. Gdybyś mogła to kontrolować z pewnością na więcej byś sobie mogła pozwolić bo mając kontrolę łatwiej nam planować, czujemy się spokojniejsze i swobodniejsze. To właśnie z tych powódek medycyna z dnia na dzień jest o krok dalej w ulepszaniu standardów życia i stara się nie dość, że zniwelować, łagodzić objawy przekwitania to jeszcze chcą za wszelką cenę dać nam możliwość poznania czasu kiedy nas to „dopadnie”.

Czas, czas, czas…Całe zamieszanie tyczy się określenie na jakim etapie jest organizm kobiety czy to już niedługo, czy właśnie teraz? W gruncie rzeczy każda z nas powinna to doskonale wyczuwać ale w rzeczywistości to nie jest takie łatwe rozróżnić co jest objawem a co nie. Biorąc pod uwagę ogromną różnorodność genetyczną, choroby (również cywilizacyjne) oraz inne, niezależne czynniki, wiele kobiet zapada na wczesną lub nawet zdecydowanie przedwczesną menopauzę (słyszy się już o 25-latkach). Ale SA też kobiety które nie mogą się doczekać tego okresu co niezmiernie wiele z nich cieszy. Taki test menopauzalny może nam pomóc wprowadzić zmiany w życiu na czas tak aby nie stanąć przed faktem dokonanym i przy huśtawce nastrojów w biegu układać plan działania. Taki test jest dużo tańszy niż specjalistyczne badania laboratoryjne.

Hormon tu, hormon tam… Podstawą procesu przekwitania jest spadek produkcji estrogenu (hormonu żeńskiego). To właśnie on wraz z innymi hormonami są w stanie wskazać czy menopauza jest już blisko. Zespół międzynarodowych naukowców z Uniwersytetu w Michigan odkrył, że stężenie trzech najważniejszych hormonów: AMH, FSH oraz inhibiny B, pozwala dość dokładnie określić, kiedy kobieta wejdzie w okres przekwitania lub czy już tego okresu nie przechodzi. Naukowcy odkryli, że Hormon AMH do ok. pięciu lat przed klimakterium gwałtownie spada, a przy okazdji zaczyna się podnosić poziom FSH. Każdy lekarz znający się na temacie menopauzy potrafi zdiagnozować wyniki badań i określić z jakim etapem mamy do czynienia. Testy natomiast mają być po to aby nie stać w kolejkach do lekarzy.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz