Przerywanie ciąży

Jakie stosuje się metody przerywania ciąży?

Czas trwania ciąży: od 6 do 12 tygodni (licząc od 1. dnia ostatniej miesiączki)

 Metoda przerwania ciąży:

  • Odsysanie jaja płodowego (aspiracja w podciśnieniu)

W znieczuleniu miejscowym lub ogólnym powoli rozszerza się kanał szyjki macicy do średnicy od 8 do 12 mm- zależnie od czasu trwania ciąży- i wprowadza się do jamy macicy przezroczystą plastikową rurkę. Do jej drugiego końca podłącza się elektryczną pompę próżniową. Dzięki wytworzonemu przez nią podciśnieniu można odessać jajo płodowe. Następnie wyskrobuje się ściany jamy macicy, czyli sprawdza czy jama macicy jest całkowicie pusta. Zabieg można wykonać ambulatoryjnie bądź w szpitalu.

  • Wyłyżeczkowanie jamy macicy (abrazja)

Również rozszerza się kanał szyjki macicy. Do oddzielenia błony śluzowej do ścian macicy używa się tzw. łyżki ginekologicznej. Zabieg polega na systematycznym ściąganiu błony śluzowej wraz z częściami jaja płodowego ze ścian jamy macicy i składaniu do odbieralnika. Łyżka musi być wielokrotnie wprowadzana z zewnątrz do jamy macicy przez kanał szyjki.

Czas trwania ciąży: od 12 do 14-15 tygodni

Metoda przerwania ciąży:

  • Konieczny jest pobyt w szpitalu. W celu rozszerzenia i rozmiękczenia kanału szyjki macicy można kilka godzin wcześniej posmarować szyjkę prostaglandyną. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i wiąże się ze znacznym ryzykiem.

Czas trwania ciąży : od 13 tygodni

Metoda przerwania ciąży:

  • Wstrzyknięcie prostaglandyn do pęcherza owodniowego dożylne, lub podanie ich w postaci tabletek. Skutki uboczne: nudności, wymioty, zaburzenia krążenia. Dalej postępowanie wygląda tak samo jak we wcześniejszej metodzie.

Przerwanie ciąży bez wskazań zdrowotnych – sprawa sumienia każdej kobiety

              Jeśli kobieta zdecydowała się na taki zabieg, powinna jak najwięcej się o nim dowiedzieć. W Austrii przerwanie ciąży w ciągu pierwszych 3 miesięcy jest zabiegiem legalnym, co oznacza, że kobieta nie będzie ścigana przez prawo. W Wielkiej Brytani taki zabieg jest dozwolony do 6 miesiąca. Na Słowacji termin ten jest nieprzekraczalny 12 tygodni. Przed poddaniem się takiemu zabiegowi każda kobieta musi się udać do poradni specjalistycznej, w której lekarz na podstawie badań i szczegółowego wywiadu ustali, czy istnieją wskazania do przerwania ciąży i wystawi odpowiedni dokument. Sam zabieg wykonuje się najczęściej w klinice. W Szwajcarii przed każdym takim zabiegiem konieczne jest także posiadanie odpowiedniego zaświadczenia od psychiatry. Oprócz tradycyjnego zabiegu na rynkach niektórych państw dostępne są w aptekach środki farmakologiczne wywołujące sztuczne poronienie. Są dość proste w obsłudze ale niezwykle niebezpieczne gdyż w wielu przypadkach biorą je kobiety w tajemnicy w zaciszu domowym a w wyniku takiego poronienia może dojść do silnego krwotoku a gdy szybko się nie zareaguje może dojść do śmierci. Często też całkowicie się macica nie oczyszcza i kobieta jest wtedy zmuszona zgłosić się do ginekologa po skierowanie do szpitala. Niestety wiele kobiet boi się że podczas wizyty lekarz zauważy że to było sztuczne poronienie. Należy mimo wszystko iść na badanie aby sprawdzić czy nic nie zalega w macicy i zdecydować na zabieg bo konsekwencji może być mnóstwo a lekarz przy badaniu jeśli mu sama nie powiesz nie dowie się a zdrowie i życie są ważniejsze

Add Comment