Prostata – co to takiego?

Prostata to gruczoł o kształcie orzecha włoskiego, zlokalizowany jest do przodu od odbytnicy pod pęcherzem moczowym. Głównym jego zadaniem jest produkcja niektórych płynów nasienia, które chronią oraz odżywiają plemniki. Bezpośrednio za prostatą znajdują się pęcherzyki nasienne, które z kolei odpowiedzialne są za produkcję większości płynów zawartych w spermie. Prostata otacza pierwszy odcinek cewki moczowej, której funkcją jest transport spermy oraz moczu przez prącie na zewnątrz.

Wraz z wiekiem w organizmie każdego mężczyzny zaczyna zmniejszać się produkcja męskich hormonów  – androgenów, wówczas gruczoł zaczyna się powiększać. Skutkuje to uciskiem na cewkę moczowa  i zwężeniem jej światła. Jest to główny powód przy problemie oddawaniu moczu, a w zupełnie skrajnych przypadkach może dochodzić do całkowitego zatrzymania  moczu.

Powiększony stercz uniemożliwia całkowite wypróżnienie  pęcherza moczowego. Zaleganie w nim moczu często staje się przyczyną nawracających infekcji, a w dalszej konsekwencji prowadzi to do zaburzenia pracy nerek. W przypadkach łagodnego rozrostu  prostaty wystarcza leczenie farmakologiczne, niestety gdy zmiany są bardziej zaawansowane, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego nazywany też BPH, jest jedną z najczęstszych chorób układu moczowo – płciowego występujących u mężczyzn po 50. roku życia. Częstość występowania BPH wzrasta z wiekiem i znacząco obniża jakość życia. Brak profilaktyki, lekceważenie niepokojących objawów, czy samoleczenie mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby, jak również powodować niewykrycie rozwijającego się raka prostaty.

Rozwój tego schorzenia bardzo często przebiega bezboleśnie, dlatego też takie objawy, jak częste oddawanie moczu w dzień i nocy czy naglące parcie na mocz są lekceważone przez pacjentów.

Add Comment