Jak działa luteina ?

Obie dostępne luteiny, czyli zarówno przeciwutleniacz, jak i hormon są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Luteina zawarta w warzywach i owocach, czyli barwnik roślinny z grupy karotenoidów, wpływa pozytywnie na poprawę jakości wzroku. Magazynuje się w plamce żółtej, która odpowiada za zdolność widzenia centralnego. Wraz ze zeaksantyną, czyli pokrewnym barwnikiem, oraz innymi enzymami, witaminami i mikroelementami tworzy układ, który walczy z wolnymi rodnikami. Ze względu na intensywną pracę narządu wzroku i zużywanie dużych ilości tlenu, doprowadzanych do oka z krwią, wolne rodniki są wytwarzane w dużych ilościach. Luteina zapobiega ich negatywnym skutkom.

Dodatkową zaletą luteiny jest jej zdolność absorpcji negatywnego dla wzroku promieniowania elektromagnetycznego oraz stanowi filtr ochronny przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Niestety organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć luteiny, dlatego tak ważne jest jej przyswajanie. Szczególne znaczenie ma ona dla osób, które spędzają dużo czasu w pobliżu szkodliwych pól magnetycznych pochodzenia elektronicznego, czyli między innymi dla osób przesiadujących przed komputerem, telewizorem czy w pobliżu mikrofalówki. Przyswajanie luteiny jest również ważne dla cukrzyków oraz osób starszych, zwłaszcza narażonych na choroby oczu wieku starczego, np. zaćmę.

Luteina, jako hormon progesteron, jest natomiast niezbędna dla kobiet. Wytwarzana jest przede wszystkim przez ciałko żółte oraz jajniki. Ma olbrzymie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania narządów rodnych kobiety. Reguluje ona cykl menstruacyjny, ułatwiając owulację oraz pomaga w zagnieżdżeniu zapłodnionego jajeczka w macicy. Gdy do zapłodnienia nie dochodzi, poziom luteiny jest obniżany i następuje menstruacja. Luteina stymuluje oddychanie oraz podwyższa temperaturę ciała, obniża stężenie aminokwasów oraz glukozy we krwi, a także reguluje gospodarkę hormonalną, by poziom męskich hormonów utrzymywał się na odpowiednio niskim poziomie.

Progesteron jest również hormonem niezbędnym do utrzymania ciąży, dlatego od 14 tygodnia po zapłodnieniu jej produkcją zajmuje się również łożysko. Organizm kobiety upewnia się w ten sposób, że luteiny nie zabraknie przez cały okres trwania ciąży. Zapobiega ona bowiem między innymi przedwczesnym i niekontrolowanym skurczom macicy, które mogą prowadzić do poronienia lub przedterminowego porodu.

Możesz również polubić…