Rokitnik (Hippophaë rhamnoides)

 

Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) nazywany również rosyjskim ananasem, jest rośliną z rodzaju oliwnikowatych. Rokitnik jest odporny na suszę, mróz, zanieczyszczenia, zasolenie gleby, preferuje podłoże piaszczyste. Osiąga wysokość do 6 m i jest silnie rozgałęziony. Kwiaty rokitnika są żółte, jednopłciowe. Owoce mają barwę jaskrawopomarańczową, są liczne, gęsto oblepiają gałązki rośliny.

Roślina zawiera wiele cennych substancji. W związku z tym, że posiada wiele witamin ma szerokie zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i kosmetyce.

Występowanie: Europa i Azja, w Polsce porasta wydmy i klify, spotykany także w Pieninach.

Zawiera: witamina C, E, K, B (w tym kwas foliowy),  flawonoidy (głównie kwercetyna i kemferol), antocyjany, garbniki, karotenoidy (między innymi likopen i beta-karoten), nienasycone kwasy tłuszczowe (w tym wyjątkowo rzadko spotykany kwas palmitooleinowy), kwasy organiczne (między innymi jabłkowy i cytrynowy), kwasy fenolowe (głównie kwas galusowy), mangan, żelazo, fosfor, wapń, krzem.

Działanie: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, regenerujące, uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, ściągające, wzmacniające organizm.

Zastosowanie:

  • działa regenerująco na uszkodzony naskórek,
  •  przyspiesza gojenie ran, odmrożeń czy odleżyn,
  • uszczelnia naczynia krwionośne i obniża poziom „złego” cholesterolu,
  • oprócz tak wielu właściwości wykazuje ponadto działanie przeciwzapalne układu pokarmowego, przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, jak również antyoksydacyjne, ściągające,
  • wzmacnia odporność,

olej z rokitnika jest składnikiem kremów do cery suchej, dojrzałej, łuszczącej się i podrażnionej, a także naczynkowej i trądzikowej,

  • wzbogaca szampony, wzmacniając cebulki włosów i wspomagając leczenie łupieżu.
  •  jako składnik balsamów do ciała pielęgnuje skórę oraz zapobiega pojawianiu się rozstępów,
  •  jest stosowany jako składnik domowych maseczek na skórę i włosy.

Znajdziesz go w naturalnych suplementach diety:

 

Add Comment