Dopamina – hormon szczęścia

Hormon szczęścia

Dopamina to hormon stanowiący neuroprzekaźnik, który jest wytwarzany w mózgu. Nazywa się go inaczej „hormonem szczęścia”. Ma on rolę w regulowaniu emocji, samopoczucia, lęku oraz możliwości snu. Poziom dopaminy ma także wpływ na zdolności podejmowania decyzji i kontrolę swoich pragnień. Zwiększony poziom dopaminy korzystnie zadziała na rozwój umiejętności zwanych społecznymi. Można go zwiększyć naturalnymi metodami.

hormon_szczescia

Dopamina w jedzeniu

Pierwszym zaleceniem jest włącznie do codziennej diety banany. W czasie dojrzewania owoce te wytwarzają chininę dopaminową, będąca naturalną formą dopaminy. Brązowe części bananów jakie pojawiają się na nich na skutek obicia mają o dziwo największą ilości dopaminy.

Codzienna dieta powinna być wzbogacona w przeciwutleniacze. Te zwiększą poziom dopaminy, a także wyeliminują szkodliwe wolne rodniki. Przeciwutleniacze znajdziemy w warzywach i owocach (np. jagody, śliwki czy truskawki).

Warto ograniczyć spożywanie cukrów prostych i tłuszczy nasyconych. Te drugie działają także szkodliwie dla naszych żył. Zatykają żyły i tętnice, co prowadzi do poważnych chorób. Tłuszcz zwierzęcy koniecznie zamień na oliwę z oliwek albo inny nienasycony tłuszcz.

Zrezygnuj z kawy lub zamień ją na kawę bezkofeinową. Kofeina zawarta w kawie pobudza neuroprzekaźniki i czasowo zwiększa poziom hormonu szczęścia, jednak po jakimś czasie szybko spada. Wyeliminuj także alkohol, gdyż ten blokuje funkcje neuroprzekaźników – uzurpuje dobre samopoczucie, przez co uzależnia.

Na co dzień spożywaj parę migdałów czy też ziaren słonecznika, sezamu. Wybierz się do sklepu ze zdrową żywnością i wybierz produkty uzupełniające aminokwasy, te pomogą ci zwiększyć poziom dopaminy.

Nadmiar dopaminy objawy

Ludzki organizm naturalnie sam produkuje dopaminę kiedy jest w fazie zauroczenia drugą osobą i zakochania.

Jej nadmiar może jednak spowodować pewne ujemne skutki np. wydłuża czas krzepnięcia krwi, zaś z tych psychicznych – może być przyczyną skłonności hazardowych oraz rozrzutności finansowej (uzależnienie od przyjemności). Ponadto ma wpływ na rozwój alkoholizmu – alkohol daje nam pozorne szczęście w kłopotach życiowych, a mózg ludzi odbiera to jako prawdziwe szczęście.

Jeśli jesteś osobą cierpiąca na niskie ciśnienie krwi, masz problem z nerkami to prawdopodobnie leki jakie przepisał ci lekarz specjalista zawierają dopaminę.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz