Aktywność ruchowa a koenzym Q10

Wśród osób cierpiących na niedobory koenzymu Q10 są osoby intensywnie uprawiające sporty. Podzielić je można na dwie grupy: ćwiczący regularnie, aby mieć dobrą kondycje oraz ćwiczący wyczynowo.

Na niedobór koenzymu Q10 cierpią z reguły ci drudzy. Ich organizm jest wykorzystywany ponad przeciętność, czasem nawet do granic wytrzymałości, dlatego uzupełnienia pokładów energii przez dodatkowy (zewnętrzny) koenzym Q10 jest konieczne. Natomiast regularne, nie obciążające ćwiczenia zwiększają poziom koenzymu Q10 w organizmie do 40%. To jest korzystnym zjawiskiem.

Wpływ wysiłku fizycznego na organizm

aktywnosc_ruchowaZwiększona ilość ruchu i aktywności znacznie zwiększa wchłanianie tlenu, przyspiesza przemianę materii, co automatycznie prowadzi do powstania większej ilości wolnych rodników – czyli dochodzi do nadprodukcji wolnych rodników. Komórki próbując bronić się przed wolnymi rodnikami próbują unieszkodliwić je za pomocą koenzymu Q10.

W czasie treningu uaktywnia się enzym o nazwie kinaza adenylanowa – zwiększający jeszcze bardziej stężenie wolnych rodników w mięśniach. Zatem przy nasilonej pracy mięśni potrzeba więcej koenzymu do zneutralizowania powstających przy tym wolnych rodników. Istnieje dylemat, bo sport sprzyja rozwojowi naszych sił życiowych i odpornościowych, lecz z drugiej strony – uprawiany zbyt intensywnie może także szkodzić. Regularne uprawianie sportu sprzyja produkcji własnej koenzymu Q10. Jednak przy ekstremalnym treningu mięśnie natychmiast ponownie zużywają dostarczony im dodatkowo koenzym Q10.

Koenzym Q10 występowanie

Koenzym Q10 jest to naturalna substancja wytwarzana przez wątrobę. Substancja ta jest odpowiedzialna za metabolizm każdej komórki. Występuje też w zewnętrznych produktach, np. w tłustych rybach, owocach morza, mięsie wołowym, świeżych owocach i warzywach, orzeszkach ziemnych. Koenzym z tych produktów ulega zniszczeniu podczas przetwarzania produktów. Jest rozpuszczalny w tłuszczach i jedynie przy ich obecności jest wchłaniany z przewodu pokarmowego.

Uprawiający sporty powinni wprowadzić do swojej diety te produkty, a będą mniej podatni na kontuzje i inne problemy zdrowotne. Zażywanie koenzymu Q10 w kapsułkach do 60 mg dziennie przez około 5-8 tygodni również zwiększy wydolność fizyczną. Jako przeciwutleniacz koenzym Q10 chroni komórki od razu, ale na widoczne efekty należy poczekać około 2-3 miesiące.

Zobacz: Super CoQ10 Plus CaliVita

Add Comment