Festiwal Biegowy – jak się przygotować

„Jak przygotować się do pierwszego biegu?”

Czy to kilometr, 3,5 czy 21,1 kilometrów trasy jakie zaplanowali organizatorzy Festiwalu Biegowego ważne jest, aby być przygotowanym. Jeżeli na co dzień w ogóle nie biegamy, lepiej nie wyrywać się na takie szaleństwo, choć atmosfera będzie na pewno dopingująca.

Czasem pomimo regularnych ćwiczeń, codziennego biegania odczuwamy niepokój związany z tym, czy w ogóle damy radę dobiec do mety. Przede wszystkim nie ma się co tym zamartwiać. To ma być przyjemność. Zwłaszcza, że nie ma nakazu wzięcia udziału, ani zakazu niedokończenia trasy. Przedstawiamy jednak kilka wskazówek, jak ze spokojem wystartować!

Przede wszystkim ZERO STRESU! Nie zakładajmy z góry, że nie damy rady, że za bardzo się zmęczymy. Stres – przyspieszone tętno, zwiększona potliwość – na pewno nam w tym nie pomoże.

Poznaj TRASĘ. Dzień wcześniej wybierz się i spróbuj ze spokojem ją przebiec albo nawet przejść, pomoże Ci to w zaplanowaniu biegu.

Nie rób PRZERW od biegania. Jeżeli faktycznie przykładasz się do trenowania, to biegaj codziennie, nie rezygnuj też nawet z lekkiego treningu na dzień przed biegiem.

JEDZ normalnie. Nie organizuj sobie nagle specjalnych diet w dniu biegu, bo nie wiadomo jak na nie zareagujesz, a tym bardziej nie stosuj głodówki! Jedz tak, jak jesz na co dzień, do czego Twój organizm jest przyzwyczajony. Można ewentualnie ufundować sobie nieco więcej węglowodanów – dobre danie z makaronem będzie ciekawym rozwiązaniem (byle nie tłusto). W dniu biegu dobrze jest już zjeść lekkie śniadanie, ale pożywne. Osobiście polecam owsiankę.

WYŚPIJ się przed biegiem. Stres może utrudniać zasypianie, ale rano adrenalina spowoduje, że na pewno nie będziesz chciał spać.

Odpowiedni STRÓJ. Przede wszystkim buty. Muszą być wygodne, i co ważne SPRAWDZONE. Dobrze jest też zorientować się w warunkach pogodowych, zwykle ubieramy się za ciepło, dlatego warto zaplanować każdą warstwę. Zastanów się, czy nie będą przeszkadzać Ci np. biżuteria, rozpuszczone włosy, czy okulary.

Ostatnia radą może być jedynie: skorzystaj z toalety przed startem 😀 A potem po prostu BIEGNIJ.

DUŻO RADOŚCI NA STARCIE I JESZCZE WIĘCEJ NA MECIE !

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz