Oddziaływanie wody na cały organizm

Kondycja całego organizmu zależy od różnorakich czynników. Jednym z nich jest poziom wody w organizmie. Jej prawidłowy poziom wynosi 80%. Ma ona wpływ na dostarczanie komórkom pokarmu. Jest to funkcją naszej krwi złożonej w 60% właśnie z wody. Poziom wody wpływa także na usuwanie z organizmu ubocznych produktów przemiany materii.

Dlatego tak istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody na co dzień. Zatrzymanie wody przez organizm jest zależna od ilości i szybkości jej spożywania. W czasie szybkiego spożywania ok. 500-1000 ml przechodzi ona dość szybko do płynu pozakomórkowego, zmniejszając jego ciśnienie, co wpływa obciążająco na krążenie, efektem jest szybko wydalany płyn. Z kolei w czasie picia małymi łykami, utrata płynu jest o wiele wolniejsza.

Aby nieco zobrazować problem utraty wody podamy przykład: człowiek ważący około 70 kilogramów zawiera 45 litrów wody co stanowi 65% jego masy. Tracąc 1,5 litra na dzień- przez 6 dni około 9 litrów wody, co będzie stanowiło ok. 20% masy ciała. To prowadzi do śmierci.
Przy wyższej temperaturze może to nastąpić w zaledwie 3 dni.
Aby wyrównać niedobór płynów nie powinno się pić większej ilości wody mineralnej- gazowanej, gdyż zawiera ona dwutlenek węgla powodujący rozciąganie ścian żołądka, przez co zmniejsza się uczucie pragnienia. To ukrywa rzeczywisty stan pragnienia i odwodnienia. Nawodnienie komórek ma wpływ na jej prawidłowy metabolizm. Woda napływa do nich, żeby rozcieńczyć nadmierny poziom soli i pozbyć się szkodliwych substancji. Jeśli jej poziom nie jest właściwy to usuwanie szkodliwych czynników jest niewystarczające, a to prowadzi co pogorszonych sanów zdrowotnych. Tracąc wodę, tym samym tracisz możliwość regulowania temperatury organizmu. Ogranicza to fizyczną aktywność. Tracąc wodę, stanowiącą około 7% wagi całego ciała, a dodatkowo będziesz ćwiczyć w wysokiej temperaturze możesz doprowadzić do omdlenia. Warto wiedzieć, iż samo pragnienie nie odzwierciedla zapotrzebowania organizmu na wodę. Nawodnienie komórek nie odbywa się tak szybko jak samo spożywanie płynów. Organizm potrzebuje godzin, aby odbudować prawidłowe zasoby.

Add Comment