Składniki mineralne

Każdy z nas mniej więcej kojarzy co to są składniki mineralne.

Najogólniej można powiedzieć, że są to substancje nieorganiczne powstałe z połączonych atomów węgla. Biorą czynny udział w wielu procesach niezbędnych do prawidłowego rozwoju jak i współgrają z procesami metabolicznymi. Z tego tematu wyróżnić możemy sole mineralne oraz pierwiastki śladowe. Organizm pewnych składników potrzebuje w różnych ilościach. Jeżeli jest to ilość w przedziale 100mg i więcej na dobę to mówimy o zapotrzebowaniu w sole mineralne, jeżeli mniej niż 100mg to o pierwiastkach śladowych. Wile z opisanych na tej stronie substancji mineralnych wchodzi w skład enzymów powodując ich aktywność a enzymy z kolei biorą czynny udział w wielu procesach fizjologicznych. Na przykład enzymy przyczyniają się do wiązania tlenu przez krwinki czerwone i tym sposobem odżywiamy organizm. Układ nerwowy też ma wiele procesów kontrolowanych przez enzymy bo to właśnie one powodują odpowiednie działanie neuroprzekaźników, które z kolei wywołują różne reakcje układu nerwowego. Składniki mineralne są niezbędne w procesach tworzenia tkanek oraz ich rozwoju.

Z założenia większość minerałów występuje w pokarmach różnego rodzaju.

Z doświadczenia na pewno nie jedna osoba przekonała się, że wcale tak nie jest. „Śmieciowe” jedzenie pozbawione składników odżywczych, kiepska kondycja organizmu, pośpiech, stres przyczyniają się do zubożenia organizmu a w konsekwencji braku podstawowych składników budulcowych. W takiej książkowej diecie spotyka się niedobory pojedynczych pierwiastków. Oczywiście w zależności od wieku jak i etapu życia organizm może wykazywać brak konkretnych pierwiastków jak np w okresie ciąży, menopauzy czy po skomplikowanych zabiegach chirurgicznych.

Ważne jest aby w miarę możliwości stosować zrównoważoną dietę z dodatkową suplementacją gdyż sami wiemy jak żyje się w dzisiejszych czasach. Pamiętaj, żeby zainwestować w naturalne uzupełniacze a nie tańsze syntetyki bo możesz wyrządzić sobie więcej krzywdy niż z założenia korzyści.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz