Trądzik wieku dojrzałego

Trądzik pospolity

Trądzik kojarzy nam się głównie z młodym wiekiem. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, ze może on zaatakować cerę osoby dorosłej. Nazywany jest on wówczas trądzikiem wieku dorosłego.

Dlaczego się pojawia? Jest on skutkiem zaburzenia równowagi hormonalnej, wrażliwość na androgeny, może być też reakcją na zażywane lekarstwa. Najpierw pojawiają się zaskórniki a dopiero potem wypryski. Trądzik w dorosłym wieku ma też podłoże genetyczne. Jeśli miała go babcia, matka to ty także będziesz się z nim borykać.

Sposoby na trądzik

przemywanie_twarzyJeśli taki trądzik pojawi się na skórze należy najpierw wyeliminować tzw. tłuste kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Pod żadnym pozorem nie używaj żeli do mycia twarzy, które są przeznaczone dla nastolatek. Są dla cery tłustej, zaś dorośli mają raczej cerę lekko przesuszoną. Co ciekawe także specyfiki do pielęgnacji włosów mogą zawierać składniki mające wpływ na wyprysk trądzikowy. Będą to produkty do stylizacji zawierające w składzie silikon.

Dobrymi kosmetykami na trądzik wieku dorosłego są kosmetyki zawierające nadtlenek benzoilu, albo kwas salicylowy. Zwalczą stan zapalny skóry oraz zetrą martwy naskórek – podziałają też bakteriobójczo. Zwróć wówczas uwagę na swoje zachowanie np. staraj się nie dotykać twarzy, nie podpieraj twarzy rękami, nie wyciskaj wyprysków, nie rozdrapuj grudek. Zrezygnuj z nadmiernego makijażu, ponieważ ten zatyka on pory. Jeśli źle zadbasz o cerę pozostaną blizny potrądzikowe. Pamiętaj, że na kondycję cery związana jest z dietą oraz stylem życia. Zmniejsz spożywanie niezdrowej żywności, przetworzonego jedzenia, pełnego konserwantów. W zamian zastąp to warzywami i owocami. Ponadto żywność bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe także poprawi stan skóry.

Pryszcze na twarzy

Rozmieszczenie zmian trądzikowych na twarzy w wieku dojrzałym różni się od tych, które obserwujemy w okresie dojrzewania. Lokalizują się z reguły w dolnej części twarzy np. okolica ust, na brodzie, szyi. Trądzik u dorosłych to dość przewlekłe schorzenie, wymagające długiej terapii.

Jak pozbyć się trądziku?

Jeśli nie ma on ostrego przebiegu można go leczyć domowo za pomocą posiekanego czosnku. Nałóż na miejsce zmienione trądzikiem i przykryj twarz gazą zmoczoną letnim naparem z rumianku. Po około 15 min. przemyj twarz właściwym tonikiem (bezalkoholowym, nietłustym).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz