Warzywa a dieta Dukana

Odchudzająca dieta Dukana, to kilka faz, jakie następują po sobie.

Faza numer jeden diety określana jest „uderzeniową”.

Opiera się głównie na czystych proteinach i stosuje się ją około pięć dni. Tutaj ograniczamy się tylko do białka w pokarmie, pod czystą postacią.

Faza numer dwa polega na wprowadzaniu naprzemiennej diety,

opierającej się na stosowaniu na zmianę tylko protein, z proteinami łączonymi z warzywami. Naprzemienność dzielić można na cztery cykle: 1:1, bądź 3:3, 5:5 oznaczających dzień proteinowej diety, a później dieta proteinowa łączona z warzywami. Proponuje się szczególnie pomidory, ogórki, cukinię, szpinak.

Przygotowanie warzyw w drugiej fazie diety.

Ważne, aby warzywa zawierały jak najwięcej witamin, ale także walorów smakowych. Najlepiej jest gotować je na parze. Jedne co można zrobić to posypać je przed gotowaniem solą. Drugą opcją do wyboru będą warzywa z piekarnika. Tutaj można je zawinąć w folię, gdyż wówczas zachowują najwięcej witamin. Można je piec od razu z mięsem lub rybą, które są dozwolone w tej fazie. Trzecią opcją są warzywa z patelni. Smażymy je na patelni teflonowej z nieprzywierającym dnem, bez dodatku tłuszczu. Możemy je posypać solą lub wedetą dla smaku. Warzywa można podawać z sosem – bez cukru i tłuszczu. Do tego można wykorzystać serek homogenizowany- odtłuszczony lub jogurt naturalny. Dodać przyprawy np. sól, pieprz, bazylia, czosnek. Istnieje przepis na sos winegret z olejem parafinowym zamiast oliwy z oliwek. Musi być on jednak stosowany z umiarem.

Trzecia faza traktuje na utrwalaniu osiągniętej budowy ciała.

Na jeden kilogram utraconej wagi wypada około dziesięciu dni, na przestrzeni których wzmacniamy trafne nawyki spożywania posiłków, tak aby minąć efektu jo-jo. Podczas tej fazy, dietę możemy uzupełnić o pełnoziarnisty chleb, jak również wolno pozwolić sobie na makaron, ryż albo też ziemniaki- dwa razy tygodniowo. Bez ograniczania poleca się spożywanie owoców. Wypada mimo to wystrzegać się tych z większą dawką cukru dla przykładu winogrona czy banany.

Czwarta faza bazuje na stabilizowaniu wagi.

Trzeba zatem jedną dobę w tygodniu jeść tylko same proteiny, tak jak w ciągu pierwszej fazy. Tak aby wyniki były długotrwałe trzeba to robić jak najdłużej. Faza ostatnia zadecyduje o udaniu się diety.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz