Aby uniknąć problemów z piersiami badaj je raz na miesiąc. Staraj się wyszukać ewentualnych zgrubień. Jeśli wyczujesz coś niepokojącego to udaj się z wizytą do lekarza. Ponad 80% zmian jakie są wykrywane w gabinecie mają charakter łagodny. Wczesne wykrycie tych groźniejszych zmian daje ci szansę do powrotu do całkowitego zdrowia.
USG piersi
Budowa piersi ulega nieco zmianie w trakcie trwania cyklu. Bliżej miesiączki stają się nabrzmiałe i można wyczuwać w nich zgrubienia. W tym czasie piersi rosną nawet o jeden rozmiar. Po miesiączce wraca wszystko do normy. Kiedy lekarz zleci dodatkowe badania np. USG czy mammografię to nie broń się. To pomoże mu upewnić się w diagnozie. Na koniec może zlecić jeszcze biopsję.
Jeżeli badania potwierdzą, że masz do czynienia z nowotworem to należy zacząć leczenie. Wszystko zaczęło się od jednej komórki, która przez uszkodzenie genu zaburzyła pracę układu odpornościowego oraz nabrała zdolność do samowolnego dzielenia się i do tego sama nie obumiera.
Rak piersi
Mnożące się komórki nowotworowe nie niszczą zdrowych, lecz zabierają im „pożywienie”. Łącząc się ze sobą tworząc guz. Te chore komórki mają zdolność atakowania sąsiednich tkanek, gdyż mogą wraz z krwią wędrować. W przypadku raka piersi przenoszą się najczęściej do kości czy wątroby.
W początkowym etapie guz o wielkości 1 cm może nie być wyczuwany pod palcami.
Nie będą temu towarzyszyć też żadne objawy. Wtedy komórki nowotworowe mieszczą się w jednym miejscu, nie są jeszcze rozprzestrzenione w organizmie. Z czasem jak guz rośnie szanse na wyleczenie maleją.
Jeszcze parę lat temu kobieta z nowotworem piersi kierowana była na zabieg, po jakim zostawała ogromna blizna, a także często niedowład ręki. Współcześnie robi się wszystko, żeby kobieta po zabiegu była w 100% sprawna i nieoszpecona. Jeżeli choroba nie wznawia się, nie ma przerzutów w okresie do pięciu lat po operacji, to uznaje się to za sukces. Konieczne jednak będą lekarskie kontrole co jakiś czas.
Ważna jest rehabilitacja, można powiedzieć, że trwać będzie ona do końca życia. Lekarz zaleci ćwiczenia i odpowiednie masaże w szpitalu.
Po co się je stosuje?
Mają one zapobiegać ewentualnemu usztywnieniu ręki, gromadzeniu się limfy po operowanej stronie. Ręki nie można też przeciążać, np. noszeniem ciężkich zakupów zakupów, nie można jej wystawiać do mierzenia ciśnienia i pobierania krwi.
Jakie objawy powinny zaniepokoić kobietę przy obserwacji swoich piersi:
– zmianę wielkości czy też kształtu jednej z piersi,
– zagłębienie w skórze na piersi,
– zniekształcenie czy owrzodzenie brodawki,
– wycieki z brodawki,
– powiększenie węzłów chłonnych pachy.