Tlen i wolne rodniki

Koenzym Q10 a Tlen i wolne rodniki…

Tlen to gaz który nas otacza i normalne jest, że pojmujemy go jako źródło życia. Jak zawsze istnieje druga strona medalu przedstawiająca fakty odnośnie niebezpieczeństw związanych z tlenem. W ciągu całego życia wdychamy ok. 17 ton tlenu z czego jedna tona mimo naszej woli zostaje przekształcona w niebezpieczne związki zwane wolnymi rodnikami. Jak łatwo zauważyć tlen to nie tylko dar życia ale również niebezpieczne narzędzie wykorzystywane do szkodzenia naszemu organizmowi w postaci wielu chorób cywilizacyjnych. Pod wpływem działania tlenu żywność się psuje, metal rdzewieje a my się starzejemy. To właśnie jego wpływ najbardziej odczuwamy gdy jesteśmy zestresowani, zmęczeni.

W wielu enzymatycznych procesach zachodzących w organizmie człowieka zawsze powstają jakieś niepotrzebne „odpady” tzw zbędne produkty przemiany materii. Do takich „odpadów” należą też wolne rodniki które atakują tłuszcze znajdujące się w ścianach lub błonach komórkowych. Tutaj do akcji wkraczają wielkie komórki żerne będące podstawą układu odpornościowego a zwą się makrofagi. Te właśnie makrofagi współpracują z rodnikami i wykorzystują je do niszczenia niepożądanych organizmów, które pokonały wiele barier ochronnych organizmu i mimo to dostały się do jego wnętrza. Jednak zbyt duża ich ilość nie jest wcale pożądana. Są to cząsteczki które bardzo chętnie wchodzą w reakcję chemiczną z każdym kogo spotkają na swej drodze co powoduje z reguły same uszkodzenia. Zostały okrzyknięte mianem źródła schorzeń nowotworowych. Jeśli ich stężenie przekracza pewna wartość kończy się to stresem oksydacyjnym dla komórki.

Stres oksydacyjny to proces zachodzący wewnątrz komórki wynikający z nadprodukcji wolnych rodników które z różnych przyczyn nie są przez ustrój neutralizowane a powodują liczne uszkodzenia błon komórkowych. Efektem takich zajść jest upośledzenie funkcji mitochondriów oraz wielu procesów metabolicznych a także może dojść do uszkodzenia chromosomów które noszą materiał genetyczny. Stres oksydacyjny powstaje także w wyniku stresu psychicznego a na dodatek przyczynia się do powstawania wielu chorób cywilizacyjnych.

www.witaminy-mineraly.pl
www.zdrowe-odzywianie.info.pl
www.annaszubert.pl
www.sklepzdrowia.org

www.grzybica.org
www.luteina.org
www.nopal.pl

Add Comment