Wytwarzanie energii

Koenzym Q10 a wytwarzanie energii

Koenzym Q10 znajduje się w komórkach zwierząt jak i ludzi przeważnie w mitochondriach. Są to małe elektrownie w których zachodzi przede wszystkich wytwarzanie energii w procesie zwanym łańcuchem oddechowym.

Mitochondria to małe podłużne twory znajdujące się wewnątrz komórek a ich ilość zależy od miejsca gdzie się dane komórki znajdują. Są otoczone podwójna pofałdowaną błoną gdzie znajdują się liczne enzymy oddechowe biorące udział w łańcuchu oddechowym. Produktem są surowce wykorzystywane później w innych procesach przemiany materii. Ludzki organizm wytwarza energię już podczas rozdrabniania pokarmu aż do całkowitego jego rozbicia na składniki proste zdolne do wchłonięcia w jelitach gdzie trafią do krwioobiegu i wędrują do komórek gdzie albo są wykorzystywane albo są rozkładane dalej w celu pozyskania energii.

Podczas rozkładu składników uwolniona zostaje cząsteczka ADP (adenozynodifosforanu) który jest magazynem ATP (adenozynotrifosforanu). Z jednej cząsteczki glukozy otrzymujemy aż 36 jednostek ATP. Głównym elementem łańcucha oddechowego jest Koenzym Q10.

Komorka jest jak silnik produkująca energię do pracy. Aby tą energię wytworzyć musi mieć paliwo którym jest pokarm rozkładany przy użyciu wodoru a produktem jest woda. Dwutlenek węgla i ciepło czyli energia. Dzieje się to za sprawą rozkładania „paliwa” (pokarmu) na drobne cząsteczki a następnie wykorzystywanie tylko tych potrzebnych. I tu właśnie do akcji wkracza KQ10 który wiąże ze sobą naładowane cząsteczki wodoru potem je transportuje do najbliższych enzymów wewnątrz łańcucha oddechowego i tam je przyczepia.Dzięki temu widzimy jak KQ10 jest ważny bo to właśnie on napędza nam cały proces pozyskiwania energii. Ilość energii jaką możemy dzięki niemu pozyskać zależy od zawartości KQ10 w błonach mitochondriów.

Dlatego jeśli masz stresujące życie czy pracę , często chorujesz, przebyłeś jakąś ciężką chorobą lub miałeś wypadek powinieneś rozpocząć profilaktykę już teraz zanim dojdzie do uszkodzeń.

www.sklepzdrowia.org

www.witaminy-mineraly.pl
www.zdrowe-odzywianie.info.pl
www.annaszubert.pl
www.sklepzdrowia.org

www.grzybica.org
www.luteina.org
www.nopal.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz