Dna moczanowa – podagra, artretyzm

Dna moczanowa znana bardziej jako podagra lub artretyzm. Jest to choroba, która związana jest z zachwianym metabolizmem kwasu moczowego, objawiająca się nagłymi bólami stawów, a na bardziej zaawansowanym poziomie zwyrodnieniami stawów.

Co powoduje tę chorobę ?
Źródłem są kryształki moczanu wapnia w kwasie moczowym, które odkładają się w ścięgnach i stawach. Kwas moczowy to produkt uboczny przemiany materii, filtrowany w nerkach i wydalany. Kiedy jego produkcja przewyższa prawidłowy poziom, wówczas pojawia się problem z jego usunięciem. Dna może być także skutkiem Kwasicy (zakwaszenia organizmu).

Choroba dotyczy osób w wieku dojrzałym, częściej mężczyzn. Jeśli dotyka kobiet to najczęściej w okresie menopauzy, gdy gospodarka hormonalna jest zaburzona. Choroba ogranicza motoryczność w chwilach nasilonego bólu. Przewlekła dna jest operowana chirurgicznie. Pierwsze objawy dny moczanowej to silny i nagły ból, występujący w połączeniu z obrzękiem jednego lub dwóch stawów.

Wyróżnia się 3 rodzaje podagry:
1. Dna pierwotna – dziedziczona jest po przodkach. W tym przypadku organizm produkuje zbyt dużo kwasu moczowego, co stanowi problem z jej wydalaniem.

2. Dna wtórna – najbardziej zagrożone są osoby po wyleczonej białaczce czy chorobie nerek. Czasem może być efektem problemów z nadwagą, zażywaniem pewnych leków. Zagrożone są również osoby z cukrzycą typu II.

3. Dna rzekoma – to zbiór objawów zbliżonych do dny moczanowej, które nie okazują się zwiastować choroby.

LECZENIE !
Leczenie dny moczanowej ma na celu obniżenie ilości kwasu moczowego we krwi. Po pierwsze należy wprowadzić odpowiednią dietę, której podstawą będzie wykluczenie produktów zawierające puryny i aminokwasy metabolizowane do nich, czyli np. mięso, rośliny strączkowe, kakao. Ważne jest, aby odstępy między posiłkami były zmniejszane, co ma pomóc w utrzymaniu stałej wagi. Należy wystrzegać się alkoholu, gdyż może on nasilić objawy. Dodatkowo wymagana jest picie dużej ilości wody, aby usunąć kwas moczanowy z układu. W tym celu najlepiej jest wybrać wodę jonizowaną alkaliczną, która pomaga w odkwaszeniu organizmu, dzięki swoim zasadowym właściwością. Rozrzedza krew przez co przemiana materii jest przyspieszana. Woda alkaliczna szybciej usuwa toksyny i nawadnia organizm. Skrapla pozostałości kwasowe, które są usuwane przez układ moczowy. Kiedy dieta nie wystarcza aplikuje się leki np. allopurynol, hamujący proces wytwarzania w organizmie kwasu moczowego z puryn. Ponadto leki zwiększające wydalenie kwasu moczowego.

Add Comment