Drożdżaki (Candida albicans)

  • Drożdżaki (Candida albicans)

Candida to grzyb, którego spory znadują się wszędzie ( w łazience, w bieliźnie, w łóżkach).Sprzyja mu środowisko wilgotne i występuje on także w pochwie, nie powodując żadnych dolegliwości. Zażywanie pigułki antykoncepcyjnej lub ciążą mogą spowodować jego rozmnażanie. Także po długotrwałych kuracjach antybiotykowych oraz u diabetyczek środowisko pochwy może ulec zmianom ułatwiającym zakażenia grzybicze.

Objawy: Swędzenie przedsionka pochwy i sromu, pieczenie, zaczerwienienie, suchość pochwy, białe serowate upławy.

Leczenie: Najczęściej zażywa się grzybobójcze tabletki dopochwowe lub maści, które wprowadza się specjalnym aplika torem do pochwy. Czas trwania kuracji jest różny i wynosi od 3 do 14 dni.

Alternatywne metody leczenia:

– Jogurt

Niepasteryzowany jogurt zawiera kwas mlekowy oraz wytwarzające go bakterie. Należy więc umieścić w pochwie tampon, wcześniej posmarowany jogurtem lub nabrać go na palce i później wprowadzić do pochwy. W aptece można także nabyć inne preparaty zawierające kwas mlekowy.

– Woda z octem

Użycie: 1 lub 2 razy dziennie należy zrobić trwającą 5-10 minut nasiadówkę z wody z octem (1-2 łyżki octu na 1 l letniej wody) lub nasączyć tampon takim roztworem i przez kilka minut do godziny nasączać nim pochwę.

Add Comment