Trawienie tłuszczy

TRAWIENIE TŁUSZCZY

Kwasy omega są niezbędne dla naszego organizmu, ponieważ dzięki nim zwiększamy odporność i jednocześnie zmniejszamy ryzyko związane z chorobami układu krążenia, nabawieniem się depresji, czy nawet chorobą Alzheimera.

Tłuszcze, które są zdrowe dla naszego organizmu, ponieważ pełnią wymienione wyżej funkcje, występują między innymi w rybach i w olejach roślinnych. Kiedy zdecydujemy się na zdrowy tryb życia, z pewnością zainteresuje nas, w jaki sposób kwasy omega są trawione przez nasz organizm.
Otóż, wszystkie fazy trawienia tłuszczów można sprowadzić do tego, że główną rolę na różnych odcinkach odgrywają odpowiednie enzymy.

  • Mianowicie, pierwszym etapem, już po spożyciu danego posiłku, jest trawienie w jamie ustnej. Tutaj ślina, w której zawarte są enzymy trawienne, przekształca tłuszcze z posiłku.
  • Następnie, pokarm trafia do żołądka, w którym to zostaje wyprodukowany drugi enzym trawienny. W żołądku tłuszcze są mocno rozdrabniane i porządnie wymieszane.
  • Kluczowym etapem trawienia tłuszczów są procesy zachodzące w jelicie cienkim. Swój udział w tym etapie trawienia ma wątroba, ponieważ produkuje żółć, a ta z kolei łączy się z sokami trawiennymi z trzustki, które zawierają enzymy. Należy wspomnieć, że enzymy zawarte w sokach trawiennych z trzustki, a także reszty enzymów znajdujących się w górnym odcinku jelita cienkiego, poza rozdrabnianiem pokarmu, zajmują się także jego rozcieńczaniem. Krople tłuszczu, które są zawarte w wyżej wspomnianej mieszaninie, powstającej na skutek połączenia się tłuszczów spożywczych z sokami trawiennymi, zostają pochłonięte przez błonę śluzową jelit.

Co ważne, oprócz wchłaniania tłuszczów, temu procesowi poddane są również witaminy, które mogą rozpuszczać się w tłuszczach, są to witaminy A, D, E oraz K. Chcąc, aby proces trawienia przebiegał w naszym organizmie prawidłowo, powinniśmy dbać nie tylko o uzupełnianie kwasów omega, ale również troszczyć się o stan naszej wątroby i trzustki, gdyż bez nich mechanizm opisany powyżej nie będzie możliwy do zrealizowania. Proces trawienia tłuszczy może trwać nawet 24 godziny.

Add Comment