5 sposobów na dolegliwości

Pięć sposobów leczenia dolegliwości okresu przekwitania

1. Rozmowy z innymi kobietami

Wymiana doświadczeń między kobietami, np. w grupach samopomocy, może być w tej fazie bardzo przydatna i niezwykle ważna. Poprzez wzajemne wspieranie się, kobiety uczą się radzić sobie z niedogodnościami tego okresu i lepiej go znoszą.

  • Odżywianie

Dieta wysokobiałkowa, bogata w sole mineralne i witaminy (m.in. witaminę D) wzmacnia organizm i zwiększa jego odporność. Pełnowartościowe pożywienie, dużo świeżych jarzyn i owoców idealnie nadają się do spożywania w tym okresie.

  • Rośliny lecznice
  • Melisa (Melissa officinalis)

Właściwości: rozluźniające, wzmacniające, pobudzające

Wskazania: migreny, bolesne miesiączki, skurcze, nerwobóle.

Użycie: 1 łyżeczka na filiżankę wrzątku, zostawić na 10 min do naciągnięcia, pić 3 filiżanki dziennie.

  • Szałwia (Salvia officinalis)

Właściwości: ogólnie wzmacniające, przeciwpotne, moczopędne.

Wskazania: m.in. zaburzenia w okresie przekwitania

Użycie: wrzucić garść wysuszonych liści i kwiatów na  1 l wrzątku. Zostawić na 10 min do naciągnięcia. Pić 1 filiżankę przed zaśnięciem w przypadku bezsenności, stanów lękowych lub zimnych potów.

  • Cyprys (Cypressus)

Właściwości: uspokajające, rozkurczowe, zwężające naczynia krwionośne, wzmacniające żyły, zmniejszające potliwość.

Wskazania: hemoroidy, żylaki, dolegliwości w okresie przekwitania, reumatyzm

Użycie: odwar lub wywar z drzewa cyprysowego stosuje się przy schorzeniach macicy i jelita grubego. Zmiażdżyć kawałek świeżego drzewa cyprysowego wielkości pudełka  do zapałek, zagotować w 1 l wody lub zalać 1 l wrzątku. Zostawić na 10 min do naciągnięcia. Pić 2 filiżanki dziennie.

  • Głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxycantha)

Właściwości: wzmacniające serce, rozkurczowe, przeciwkrwotoczne.

Wskazania: m.in. zaburzenia snu w okresie przekwitania

Użycie: 1 łyżeczkę kwiatów i owoców zalać wrzątkiem, zostawić na 10 min  do naciągnięcia. Pić od 2 do 3 filiżanek dziennie.

2.Leczenie hormonalne zastrzykami lub tabletkami estrogenu lub gestagenu

Leczenie hormonalne w okresie przekwitania jest przedmiotem gwałtownych dyskusji.  Estrogen i gestagen mają za zadanie równoważyć braki hormonów produkowanych w coraz mniejszej ilości przez organizm kobiety. Z jednej strony stopniowe wygaszanie cyklu jest zjawiskiem naturalnym, z którym organizm radzi sobie bez pomocy z zewnątrz, z drugiej strony preparaty hormonalne łagodzą niektóre przykre zjawiska towarzyszące temu procesowi.

Ogólnie jednak,  hormony należy podawać cyklicznie, tzn. podobnie jak to było kiedyś w normalnym cyklu. Wyniki badań wskazują, że zmniejsza to ryzyko zachorowania na raka jajników, trzonu macicy a nawet sutka. Jeszcze kilka lat temu podawano sam estrogen, co wtedy zdecydowanie zwiększało zachorowalność na raka i spowodowało do tej pory istniejącą złą sławę kuracji hormonalnych. Obecnie istnieją już „cykliczne” preparaty, o małej zawartości hormonów, które są dobrze tolerowane przez organizm i (przy regularnym przyjmowaniu) zapobiegają objawom starzenia się kobiety. Ich wadą jest dalsze występowanie „szczątkowych” krwawień, które dopiero powoli i stopniowo słabną.

Przeciwwskazania: ciężkie schorzenia wątroby, choroba woreczka żółciowego, nadciśnienie tętnicze, schorzenia naczyń krwionośnych, skłonności do zakrzepów żylnych

Osteoporoza (zrzeszotnienie kości) a kuracja hormonalna

Ponieważ proces wbudowywania wapnia w kości jest sterowany przez hormony – żeńskie hormony płciowe wspomagają ten proces- w okresie przekwitania, wskutek niewydzielania tych hormonów może dojść do zaostrzenia osteoporozy. Zapobieganie temu procesowi umożliwia kuracja hormonalna. Na osteoporozę najbardziej narażone są kobiety o szczupłej budowie ciała  oraz takie, którym przedwcześnie usunięto jajniki. Ryzyko zwiększa także spożywanie pokarmów z niedostateczną ilością wapnia, monotonna dieta i brak ruchu. Najlepszą profilaktyką jest zatem urozmaicone odżywianie się i podtrzymywanie sprawności fizycznej. Osteoporozę można leczyć preparatami hormonalnymi o małej zawartości estrogenów i gestagenów. Nie jest to jednak całkowicie konieczne. Jest wiele kobiet, które znoszą ten okres bez zażywania preparatów hormonalnych. Zdrowe odżywianie, aktywny tryb życia oraz świadome podejście do wszelkich pojawiających się problemów mogą być bardzo pomocne.

3.Środki farmakologiczne

  • Środki przeciwbólowe i uspokajające

Przy objawowym leczeniu dolegliwości okresu przekwitania powinno stosować się środki przeciwbólowe na bazie kwasu acetylosalicylowego (inne to np.: ibuprofen, naproksen). Oznacza to jednak leczenie objawów, a nie przyczyn. Niezbędna jest przy tym wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Środki przeciwbólowe mają bowiem także skutki uboczne- poczynając od zaburzeń krzepliwości krwi, a na krwawieniach w układzie pokarmowym kończąc!

Środki uspokajające (trankwilizatory) działają rozluźniająco i uspokajająco na mięśnie. Są one zaliczane do lekkich środków psychotropowych. Co ciekawe w Niemczech łyka się około miliarda tabletek uspokajających rocznie.

  • Środki nasenne

Sen to jak wiadomo naturalny proces regeneracji organizmu. Z wiekiem coraz częściej zaczynamy się w nocy budzić. Jest to całkiem naturalne, i nie świadczy o żadnej chorobie! Rzeczywiste zaburzenia snu mają zazwyczaj jakieś podłoże psychiczne. Istnieją środki nasenne na bazie roślinnej oraz środki chemiczne. Im silniejsze działanie leku, tym też niebezpieczniejszy jest on dla organizmu (uzależnia, powoduje zmiany skóry, pogorszenie się samopoczucia, suchość w ustach). Po takie środki należy sięgać tylko w skrajnych przypadkach, jednak nie przyczyniają się one do trwałego pozbycia się problemu.

  • Maści estrogenowe

Miejscowe zewnętrzne stosowanie maści estrogenowych łagodzi suchość warg sromowych i pochwy. Suchość ta pojawia się w wyniku zmian w gospodarce hormonalnej organizmu i jest przez niektóre kobiety odczuwana jako dyskomfort.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz