Upławy (fluor vaginalis)

  •   Upławy (fluor vaginalis)

Wydzielanie cieczy z pochwy nie zawsze musi być oznaką choroby. Ścianki pochwy cały czas wydzielają płynną treść. Przy wysiłku fizycznym lub psychicznym wydzielanie to zwiększa się, co prowadzi do powstawanie upławów. W ocenie upławów bardziej od ilości należy zwracać uwagę na jej rodzaj.

Jeśli wydzielana ciesz nie jest mlecznobiała, lecz żółta, zielona, brunatna, zabarwiona krwią lub pienista, jeśli pojawia się nieprzyjemna i intensywna woń i kobieta odczuwa pieczenie i swędzenie w okolicach warg sromowych i pochwy to najczęściej świadczy to o stanie zapalnym. Mogą go spowodować bakterie, grzyby, rzęsistki lub zarazki bakterio podobne. Niektóre są przenoszone drogą płciową, np. rzęsistkowica, drożdżyca, grzybica i możemy się nimi zarazić w najróżniejszy sposób (na basenie, w saunie, ale też od partnera seksualnego). Chorobami wenerycznymi (kiłą, rzeżączką) można się zarazić tylko poprzez kontakt seksualny z osobą chorą.

Warto wiedzieć:

W pochwie przez cały cza znajduje się wiele bakterii. Przeważają tzw. pałeczki Döderleina wytwarzające kwas mlekowy, przez który w pochwie utrzymuje się cały czas odczyn kwaśny. W przypadku zakłócenia tego stanu może dojść do powstania upławów i stanów zapalnych. Przyczynami zakłócenia tej równowagi mogą być:

– zażywanie niektórych środków farmakologicznych, np. antybiotyków, pigułek antykoncepcyjnych

– stosowanie dezodorantów intymnych

– długotrwałe zażywanie cytostatyków, preparatów kortyzonowych

– stres, presja psychiczna

– brak snu

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz