Rozmaz cytologiczny

Rozmaz cytologiczny

Za pomocą patyczka z wacikiem na końcu bądź szpatułki pobiera się komórki. Najpierw z tarczy części pochwowej, potem z kanału szyjki. To nie powinno boleć. Następnie komórki te rozprowadza się na szkiełku mikroskopowym. Ocenia je sam lekarz, bądź próbka jest odsyłana do laboratorium. Jeśli coś jest nie tak, lekarz ma obowiązek zawiadomić pacjentkę ustnie bądź pisemnie.

W taki sam sposób  lekarz może pobrać komórki do badania bakteriologicznego. Za pomocą patyczka umieszcza się tkankę na szkiełku mikroskopowym i bada. Najczęściej lekarz od razu sam dokonuje analizy mikroskopowej by stwierdzić czy występuje stan zapalnym, czy też nie. Po przeprowadzeniu tych badań lekarz wyjmuje wziernik z pochwy.

Do następnego badania ginekolog zakłada tzw. naparstek (plastikową nakładkę na palce) lub plastikową rękawiczkę. Wtedy następuje Badanie wewnętrzne dwuręczne. Lekarz wprowadza jeden lub dwa palce tej samej dłoni do pochwy. Drugą ręką bada z zewnętrznej strony brzuch. W ten sposób może on ocenić: wielkość, twardość, ułożenie, kształt  i ruchomość macicy, ale także występowanie zgrubień, guzków, torbieli i deformacji. Następnie lekarz bada jajniki i jajowody. Może to sprawiać lekki ból. W czasie tego badania lekarz może pokazać pacjentce, w jaki sposób ona sama może wyczuć macicę i jajowody.

W uzupełnieniu tego badania można przeprowadzić badanie rektalne ( przez odbytnicę- głównie stosowane u nastolatek). Możliwe jest także badanie rektowaginalne, podczas którego lekarz równocześnie wprowadza palce do pochwy i do odbytu. Na tym kończą się już badania rutynowe. Pacjentka może się z powrotem ubrać i przygotować się do badana gruczołów sutkowych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz