Badanie gruczołów sutkowych

Badanie gruczołów sutkowych

Lekarz systematycznie bada dotykiem gruczoły piersiowe oraz węzły chłonne. Po osiągnięciu 35-40 lat wskazane jest, aby każda kobieta raz w roku wykonywała mammografię lub termografię, która pokazuje strefy różnego natężenia ciepłoty sutka. Guzy i miejsca zapalne emitują zwiększoną ilość ciepła. Badanie to ma mniejszą wartość diagnostyczną niż mammografia, aczkolwiek termografia nie ma związku z działaniem promieniowania.

Jeśli po całym badaniu okaże się, że pacjentka będzie musiała leczyć się farmakologicznie to dobry lekarz nie ograniczy się do przepisania leku, lecz dokładnie objaśni jego działanie, informując także o możliwych skutkach ubocznych  i zaproponuje inne środki zastępcze. Ginekolog powinien dać także swój numer telefonu, z którego pacjentka mogłaby skorzystać, gdyby wystąpiły jakieś problemy.

Z relacji wielu pacjentek, wiemy, że nie zawsze jest tak, jak zostało tu opisane. Dlatego też, jeśli pacjentka ma poczucie, że jest źle traktowana, nie powinna się ani chwili wahać przed zmianą lekarza czy wypowiedzeniem słów krytyki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz