Wybór ginekologa

Na co kobiety powinny zwracać uwagę, wybierając ginekologa?!

Bez względu na to czy ginekologiem jest kobieta czy mężczyzna, lekarz zawsze powinien mieć czas na rozmowę i na wyjaśnienia zarówno w trakcie badania jak i po nim. Jeśli konieczne jest leczenie bądź zabieg, pacjentka musi mieć możliwość podjęcia samodzielnej decyzji. Zabieg narzucany jest po prostu zły! Nawet pacjentka chora na nowotwór musi mieć szansę na samodzielną decyzję,, by zdecydować czy chce poddać się terapii pociągającej za sobą ciężkie skutki uboczne. Lekarz powinien wspólnie z pacjentką omówić wszystkie możliwości terapii. Dopiero później pacjentka może sama zdecydować, co jej odpowiada, a co nie.

Szczegółowe rozmowy mogą niekiedy pomóc lekarzowi w dotarciu do przyczyn zaburzeń miesiączkowania uwarunkowanych psychosomatycznie oraz schorzeń o charakterze innym niż somatyczny. Na tego rodzaju rozmowę potrzeba czasu i umiejętności, dlatego ginekolog musi znać podstawy psychoterapii lub co najmniej psychologii. Na studiach, niestety, nie ma przewidzianych zajęć, które uczą prowadzenia rozmów terapeutycznych. Wszystko więc zależy od zaangażowania i osobistych zainteresowań danego lekarza. Prawda jest taka, że dewizą większości ginekologów jest „Mało mówić, więcej działać!”. Zgodnie z nią wykonują oni zbyt wiele radykalnych operacji i nie zwracają uwagi na potrzebę rozmowy. Jednym z powodów jest fakt, że operacje ginekologiczne nie są tak spektakularne jak np. chirurgia urazowa czy chirurgia serca, więc ginekolodzy (jak sami przyznają) starają się zdobyć szacunek i uznanie wśród kolegów wielką liczbą przeprowadzonych histerektomii (wycięcia macicy).

Liczba przeprowadzonych zabiegów jest także brana pod uwagę przy obsadzaniu stanowisk ordynatorskich w szpitalach. Dlatego też przed poddaniem się operacji lub innej terapii inwazyjnej każda pacjentka może się poradzić innego lekarza. Nie powinno to być uznane jako brak zaufania do swojego ginekologa. Każdy odpowiedzialny lekarz sam da propozycję, aby pacjentka zwróciła się również do innego specjalisty.

W Szwajcarii wszyscy ginekolodzy dobrowolnie przestrzegają zasady, że zabiegi w rodzaju histerektomii bezwzględnie muszą być poprzedzone konsultacją u innego lekarza.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz