Rak jajników

Rak jajników

Profilaktyka: regularne wizyty u ginekologa, USG, laparoskopia.

Na raka jajników zapada jedynie 60 kobiet na każde 100 000 (1,6%). Ze względu na usytuowanie jajnika, rak tego narządu jest przeważnie trudny do wczesnego wykrycia. Kobiety średniego wieku są bardziej narażone niż młodsze. Najczęściej rak ten występuje przed okresem przekwitania. Jest wiele metod diagnostycznych pozwalających na przybliżoną ocenę czy guz jest złośliwy czy nie, np. USG z sondą dopochwową, biopsje, terapia hormonalna. Ostateczny wynik daje badanie histopatologiczne.

Leczenie: Jeśli mamy do czynienia z torbielami wypełnionymi płynem bez „części stałych”, można doprowadzić do ich zaniku poprzez zażywanie pigułki antykoncepcyjnej, czyli poprzez kurację hormonalną. Możliwe jest także nakłucie torbieli  „punkcja”  przy jednoczesnej kontroli USG i odessanie płynu. Jeśli jednak stwierdzi się obecność torbieli wielokomorowych z „częściami stałymi”, należy podejrzewać raka.

Stadia rozwoju raka jajników

1)     Rak ogranicza się do samych jajników i jest jednostronny, obustronny lub przechodzi w stadium opisane w punkcie 2.

2)     Rak nie ogranicza się do jajników, przerzuty znajdują się za macicą. Do jamy brzusznej wysącza się płynna wydzielina. Dopiero po przebadaniu tej wydzieliny możemy stwierdzić czy mamy do czynienia z rakiem.

Aby dokładnie określić, w jakim stadium jest rak jajników, konieczne jest wykonanie operacji. Pacjentkę należy uprzedzić, że zależnie od rozległości przerzutów są możliwe wszelkie warianty: od prostego wycięcia torbieli aż po zabieg Wertheima, a nawet konieczność wykonania sztucznego odbytu. Niezbędne są także następcze zabiegi uzupełniające. Najczęściej jest to kombinacja radio- i chemioterapii.

Skutki uboczne chemioterapii: wypadanie włosów, zaburzenia składu krwi, fizyczne osłabienie organizmu

Szczególnie w tym momencie ważne jest zdrowe odżywianie, które powoduje złagodzenie skutków ubocznych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz