Prolaktyna
Nazywana „hormonem mlecznym” jest jednym z hormonów, wydzielanym w przysadce mózgowej. Występuje głównie u kobiet, ale także u mężczyzn, działając razem z lutrotropiną, które stymulują pracę jąder do wytwarzania testosteronu.
Prolaktyna w ciąży

Prolaktyna w ciąży
Z kolei prolaktyna u kobiet jest odpowiedzialna m.in. za powiększanie się piersi, podtrzymywanie pracy ciałka żółtego u ciężarnych, które umożliwia produkcję progesteronu, a ten utrzymanie ciąży. Wpływa na instynkt macierzyński oraz na wzrost gruczołów mlekowych w czasie ciąży i poziomu laktacji – ten największy jest rano, a spada do wieczora. Kiedy kobieta długo karmi piersią dziecko, w jej organizmie prolaktyna stale jest na wysokim poziomie, co hamuje rozwój pęcherzyków jajnikowych oraz owulację, więc można powiedzieć, że działa jak naturalny środek antykoncepcyjny (wiadomo nie 100%-owy).
Prolaktyna norma
Zbyt wysoki poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia), nie ma dobrego wpływu na zdrowie kobiety nie będącej w ciąży. Może przyczyniać się do problemów m.in. z regularną miesiączką, poziomem libido lub zajściem w ciążę. Co przyczynia się do zwiększonego poziomu ? Otóż może to być nadmierny stres, przebyta operacja, padaczka, duży wysiłek podczas stosunku seksualnego, po obfitych posiłkach.

Prolaktyna normy
Hiperprolaktynemia
To zaburzenia hormonalne związane z hormonem prolaktyny. Zaburzenie to objawia się jako zwiększona produkcja tego hormonu, utrzymująca się w organizmie. U kobiet można o niej mówić już powyżej 20 ng/ml, a u mężczyzn powyżej 15 ng/ml. Początkowe objawy jawią się, jako naturalne i nie powodują niepokoju. Dopiero, kiedy mamy do czynienia z cięższymi dolegliwościami – diagnozuje się ją. Łatwiej ujawnia się u kobiet, ponieważ dochodzi do zaburzeń owulacji, a te szukają przyczyn tego stanu. Z kolei u mężczyzn objawia się najczęściej impotencją lub zmniejszeniem libido. U obu przedstawicieli płci – prolaktyna w zbyt dużej ilości będzie powodować wyciek wydzieliny z brodawek sutkowych.
Co powoduje pojawienia się hiperprolaktynemii ?
Jest to najczęściej łagodny guz przysadki, który wydziela nadmiar hormonu lub też zażywanie leków psychotropowych czy niedoczynność tarczycy. Może towarzyszyć również chorobom wątroby (np. marskość) i nerek (np. niewydolność).
Prolaktyna cena badania
Cena badania prolaktyny uzależniona jest od kliniki, która dane badanie wykonuje. Waha się ona w granicach 25 zł