Tarczyca w okresie menopauzy

Kobiety w okresie menopauzy powinny badać się pod kątem chorób tarczycy, ponieważ wraz z wiekiem częstość ich występowania się zwiększa. Na niedoczynność tarczycy cierpi bowiem nawet co piąta kobieta po 60. roku życia, a symptomy hipotyreozy uznaje się za objawy przekwitania.

Choroby tarczycy występują 8 razy częściej u kobiet, niż u mężczyzn, czego przyczyny niestety nie do końca są znane. Nie wiadomo też z jakich powodów panie zapadają na te zaburzenia w znacznie młodszym wieku niż panowie. Gruczoł tarczycowy, mimo iż jest niewielki pełni w organizmie niezwykle istotne funkcje, mianowicie wytwarza, przechowuje i uwalnia do krwi hormony, które regulują metabolizm, a także funkcje związane z płodnością. Ponadto sprawia, że organizm skuteczniej wykorzystuje zapasy energii, utrzymując prawidłową temperaturę i zapewniając sprawną pracę mięśni i układu nerwowego.

Dlaczego kobiety częściej chorują na tarczycę?

W czasie dojrzewania, ciąży oraz w ciągu pierwszych 6 miesięcy po porodzie, jak i w czasie menopauzy kobiety są bardziej podatne na zaburzenia funkcji tarczycy. Chorobę tarczycy obserwuje się również znacznie częściej u osób cierpiących na depresję. Z racji tego, że choroby tarczycy dotyczą głównie kobiet, bardzo ważne jest to, by znały one ich objawy.

Zaburzenia tarczycy rozpoznane i leczone we wczesnym stadium pozwalają na uniknięcie potencjalnie groźnych lub zagrażających życiu następstw, takich jak np. choroby serca. Choroby gruczołu tarczycy mogą być efektywnie leczone, a większość dotkniętych nimi kobiet prowadzi dzięki odpowiednim lekom normalne życie.

Add Comment