Układ nerwowy w menopauzie

Dolegliwości związane z zaburzeniami nastroju w okresie okołomenopauzy dotyczą wielu kobiet, choć większość z nich przechodzi przez ten okres w sposób w miarę łagodny.

Najczęściej występujące dolegliwości to płaczliwość, rozdrażnienie, przygnębienie, lęk, huśtawki nastroju, brak energii i chęci do życia, problemy ze snem, koncentracją.

Leczenie tych symptomów zależy głównie od tego w jakim stopniu są nasilone oraz od tego czy uciążliwe są bardziej problemy związane z nastrojem, czy na pierwszy plan wysuwają się objawy wypadowe. Zaburzenia depresyjne o łagodnym przebiegu, częste zmiany nastroju to dolegliwości, które można uregulować na przykład zmianą trybu życia.

Zaleca się :

  • umiarkowane treningi fizyczne,
  • unikanie sytuacji stresowy i konfliktowych,
  •  stosowanie odpowiedniej diety w tym ograniczenie spożywania kawy, soli, alkoholu, czekolady.
  • należy urozmaicać menu posiłkami bogatymi w witaminy, sole mineralne, zatem warzywa i owoce powinny być spożywane w dowolnych ilościach bez ograniczeń.

W sytuacjach kiedy mamy do czynienia z zaawansowanymi dolegliwościami depresyjnymi, wówczas niezbędna jest pomoc lekarza psychiatry. Bywa, że w okresie menopauzy kobiety mogą zachorować na chorobę Alzheimera. Przyczyną tej choroby jest stopniowe obumieranie komórek nerwowych mózgu, co prowadzi do powolnej i postępującej utraty zdolności poznawczych. Prawdopodobną przyczyną tej choroby jest nadmierne gromadzenie się w tkance mózgowej substancji o nazwie beta-amyloid. Notuje się więcej zachorowań na chorobę Alzheimera wśród kobiet niż wśród mężczyzn, być może z tego powodu, że kobiety żyją dłużej, bądź związane jest to ze spadkiem hormonów płciowych – estrogenów– po menopauzie.

Oprócz starszego wieku i uwarunkowań związanych z płcią żeńską, na obecność choroby Alzheimera mają również wpływ uwarunkowania genetyczne, wcześniejsze urazy głowy, depresja, choroby tarczycy. Jako terapię profilaktyczną obniżającą ryzyko wystąpienia choroby oraz opóźnienie jej wystąpienia uważa się hormonalną estrogenową terapię zastępczą, uzupełnianie antyoksydantów oraz stosowanie leków przeciwzapalnych.

Jak dotąd nie ma opracowanej skutecznej metody leczenia choroby Alzheimera. W zależności od stanu pacjentów stosuje się różne leki, najczęściej jednak łagodzące objawy już istniejącej choroby.

Add Comment