Nieleczenie

Powikłania nieleczonego łagodnego przerostu prostaty.

Nieleczony łagodny rozrost stercza może powodować bardzo poważne zaburzenia. Mocz który zalega w pęcherzu sprzyja m.in. rozwojowi infekcji, stanom zapalnym i tworzeniu złogów (kamieni) w nerkach. Oprócz tego panowie mogą czuć dyskomfort z powodu nietrzymania moczu oraz jego częstego oddawania w nocy. Nieleczone objawy BPH utrwalają się, choroba pogarsza swój przebieg, a dolegliwości nasilają się.

Warto wiedzieć, że łagodny rozrost gruczołu krokowego może dotknąć każdego mężczyznę po przekroczeniu odpowiedniego wieku. Sprzyja temu dodatkowo dieta obfita w tłuszcze i otyłość. Najskuteczniejszą więc profilaktyką, jak i w wielu innych schorzeniach jest aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz kontrola wagi.

Oprócz łagodnego rozrostu stercza istnieją również inne choroby, które mogą rozwijać się w gruczole krokowym m.in.:

  • bakteryjne zapalenie  gruczołu krokowego (zarówno ostre jak i przewlekłe). Czyli proces zapalny, który może rozwijać się zarówno u nastolatków jak i u osób starszych. Choroba ta objawia się z występowaniem bólów, często wydaje się być poważniejsza niż jest w istocie;
  • nieinfekcyjne zapalenie stercza to stan gruczołu krokowego związany z aktywnością seksualną, z ciągłym i intensywnym podnieceniem seksualnym, które nie kończy się wytryskiem nasienia, ale dłuższą abstynencją

rak gruczołu krokowego. Rak to niekontrolowany rozrost komórek . Nie daje objawów bólowych i dlatego często wykrywany jest zbyt późno. Potwierdzenie rozpoznania nowotworu, w razie jego podejrzeń jest dosyć proste. Rak prostaty, zaraz po raku płuc, jest drugim co do częstości występowania rakiem u mężczyzn. Istotne by pamiętać, że im wcześniej lekarzy ogólny urolog rozpozna jakąkolwiek chorobę, tym wcześniej będzie mógł rozpocząć leczenie i wyleczyć.

Add Comment