Nowotwór może mieć wpływ zarówno na organiczne, jak i psychiczne podłoże erekcji. Nie każdy nowotwór jest kojarzony z fizyczną impotencją, ale każdemu może towarzyszyć spadek zainteresowania seksem (libido), szczególnie jeśli w leczeniu stosowane są chemioterapia lub radioterapia.
Nigdy nie jest się przygotowanym na wiadomość o tym, że ma się raka. Zawsze jest to coś niespodziewanego, z czym trudno dać sobie radę. Potem przychodzi czas na leczenie – często bardzo uciążliwe. Sposób widzenia świata zmieni się bardzo w takcie walki z rakiem. To wszystko ma niesamowity wpływ na życie seksualne. Jeśli doświadczasz trudnej w tej sferze, koniecznie z kimś na ten temat porozmawiaj. Podziel się swoimi problemami z partnerką. Zalecałbym wspólną wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.
W przypadku kiedy zachodzi konieczność chirurgicznego usunięcia prostaty, istnieje możliwość wykonania zabiegu z oszczędzeniem nerwów odpowiedzialnych za erekcję (prostatektomia oszczędzająca). Jednak z różnych względów nie zawsze da się wykonać zabieg tego typu. Nie załamuj się, jeśli rak spowodował pewne problemy z seksem – masz do dyspozycji wiele skutecznych i sprawdzonych narzędzi do walki z nimi.
Zabiegi chirurgiczne na prostacie mogą być przyczyną impotencji. Zazwyczaj dzieje się tak na skutek uszkodzenia nerwów bądź naczyń krwionośnych dostarczających krew do penisa. W ostatnim dziesięcioleciu chirurdzy nauczyli się identyfikować nerwy zaangażowane w procesie powstawania wzwodu i opracowali techniki operacyjne oczyszczające te nerwy.
Radykalna prostatektomia wiązała się ze stuprocentowym ryzykiem wystąpienia impotencji. W przypadku zabiegów oczyszczających ryzyko to zmniejszyło się do 30-60%, jednak końcowy wynik zabiegu jest zależny od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, wielkość guza i technika stosowana przez chirurga.