Choroby nerek

Wielu mężczyzn z powodu niewydolności nerek może mieć problemy ze wzwodem. Kontakt fizyczny za każdym razem przypomina im, że nie są zdolni do „prawdziwego” seksu i że nie są już „prawdziwymi mężczyznami”. Dzieje się to z wielką szkodą dla związku- przecież każdy potrzebuje czułego kontaktu z partnerem.

Czasem zdarza się, że w trakcie choroby zmienia się rola partnerki. Staje się bardziej matką niż kochanką, co z kolei może odbić się na sposobie, w jaki jest odbierana przez partnera. Jeśli do tej pory podniecała cię twoja fizyczna przewaga i pewna dominacja w związku, w sytuacji gdy wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, możesz czuć się mniej „męski”. Zdecydowanie łatwiej przychodzi odgrywać dawne role w wyobraźni. Najlepiej będzie jeśli porozmawiasz o tym ze swoją partnerką. Musisz być świadomy, że jeżeli nie uprawiacie seksu, to twoja partnerka również może fantazjować na te tematy. Prawdopodobnie martwi się, że nie obdarzasz ją odpowiednią czułością. To dla kobiet również trudno sytuacja.

Prawdopodobieństwo wystąpienia erekcji jest najwyższe nad ranem – stężenie hormonów (substancje chemiczne, wspomagające wzwód) jest wówczas najwyższe, natomiast stężenie leków najniższe (impotencja jest znanym działaniem niepożądanym wielu leków, szczególnie tych stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego). Pamiętajcie zawsze o roli, jaką odgrywa szczera rozmowa.

Impotencja może dotyczyć nawet 90% pacjentów poddawanych dializom. Pomimo że niewydolność nerek powoduje impotencję, należy pamiętać o wpływie innych czynników, na przykład cukrzycy. Leczenie zawsze rozpoczyna się od ustalenia przyczyny wywołującej zaburzenia wzwodu. Lekarz będzie chciał się upewnić, czy przypadkiem nie jesteś „niedodializowany”, czy twoja kondycja po dializie się poprawia. Jeśli masz anemię, powinieneś otrzymać zastrzyki erytropoetyny (która zwiększa liczbę czerwonych ciałek we krwi) i/lub suplementy żelaza. Szybko odczujesz poprawę: będziesz miał więcej energii, co może w znacznym stopniu poprawić jakość twojego życia seksualnego.

Na ogół po transplantacji mężczyzna powraca do pełnej sprawności seksualnej. Czasami jednak tak się nie dzieje – oznacza to, że u podłoża leżą inne składniki, takie jak problemy z relacjami w związku, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy leki stosowane w jego terapii – przeszczep nie rozwiązuje tych problemów.

Pacjenci poddani dializom często odczuwają zmęczenie. Wśród innych przyczyn spadku pożądania znaczącą rolę mogą odegrać takie czynniki, jak depresja, niedokrwistość czy zamiana ról między tobą a twoją partnerką. Niezwykle istotne jest, abyś umiał zapewnić swoją partnerkę, że nadal jest dla ciebie najważniejsza. Spróbuj okazać jej swoją miłość – może sprawdzi się bukiet kwiatów albo romantyczna kolacja w wieczór wolny od dializ? Często panowie, nie mają sił i chęci na seks, zaprzestają wielkich form kontaktu fizycznego – żądnych pocałunków, przytulania… Pamiętaj, że twoja partnerka potrzebuje dowodów twojej miłości. Koniecznie często ją o tym zapewniaj!

Moja rada – nie poddawaj się! Jest wiele możliwości przełamania impasu. Podczas następnej wizyty przedstaw swój problem lekarzowi.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz