Zaburzenia seksualne a Rola Hormonów

Erekcja powstaje na skutek napływu krwi do penisa. To doprawdy złożony proces- zaczyna się w głowie, a kończy na prąciu. Tak więc wszystko, co zakłóca mózgowe procesy związane z podnieceniem seksualnym, może odbić się na możliwościach osiągnięcia satysfakcjonującego wzwodu. Taki sam niekorzystny wpływ mogą mieć choroby naczyń krwionośnych i nerwów, zarówno tych, znajdujących się w całym ciele człowieka, jak i w samym penisie. Jednych z najbardziej błędnych przekonań dotyczących zaburzeń seksualnych jest przeświadczenie o sprawczej roli hormonów. Większość mężczyzn uważa, że impotencja jest nierozerwalnie związana z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Za największego winowajcę uznawany jest testosteron, a ściśle rzecz ujmując- jego brak.

Rola hormonów

Wiadomo, że z wiekiem spada stężenie testosteronu, jednak nie wykazano bezpośredniego związku między testosteronem a możliwościami osiągnięcia wzwodu. Dlatego też nie należy się łudzić, że uzupełnianie hormonów rozwiąże ten problem. Jednak testosteron jako główny męski hormon odgrywa istotną rolę w życiu seksualnym. Niedobór lub brak testosteronu może skutkować:

  • Małym popędem seksualnym („libido”); U większości mężczyzn w starszym wieku jest to spowodowane nie tyle zmianami hormonalnymi, co czynnikami natury psychicznej
  • Zmniejszeniem ilości włosów na ciele ( zanik zarostu na twarzy, pod pachami i w okolicach narządów płciowych)
  • Zmniejszeniem rozmiaru jąder

Do problemów z seksem mogą prowadzić także choroby tarczycy. Skutkują one wieloma typami zaburzeń- w tym problemem ze wzwodem i wytryskiem. Zbyt duże stężenie hormonów tarczycy (nadczynność tarczycy) powoduje przyspieszenie działanie całego organizmu i będzie przyczyną przedwczesnego wytrysku. Z klei zbyt niskie stężenie tarczycy zwalnia tempo funkcjonowania. Objawiać się to może zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn problemami z osiągnięciem orgazmu.

U starszych mężczyzn zaburzenia wzwodu może spowodować miażdżyca. Jest to choroba, w wyniku której usztywniają się naczynia krwionośne- tętnice. Miażdżyca jest główną przyczyną nadciśnienia tętniczego, zawału serca i udaru mózgu. Może także atakować naczynia krwionośne biorące udział w procesie wzwodu.

Wiek sam w sobie nie powinien  być barierą do udanego życia seksualnego. Ty i Twoja partnerka możecie prowadzić satysfakcjonujące i aktywne życie seksualne tak długo jak tylko chcecie. Jest to bardzo ważne, aby uświadomić sobie, że wiek nie jest przeciwwskazaniem ani przeszkodą do leczenia zaburzeń seksualnych i przy odpowiedniej pomocy, w razie jakichkolwiek problemów, z pewnością odzyskasz radość z seksu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz