Zaburzenia związane z wytryskiem…

Zaburzenia mechanizmu wytrysku          

Sperma, inaczej nasienie, składa się z dwóch głównych składników: plemników, które powstają w jądrach, oraz plazmy (osocza), utworzonej z wydzieliny wielu gruczołów: najądrzy, pęcherzyków nasiennych, gruczołu krokowego i innych. Zbyt mała ilość ejakulatu może być skutkiem zmniejszenia produkcji nasienia lub też zaburzeń mechanizmu wytrysku. Produkcję nasienia kontroluje hormon nazywany testosteronem. U mężczyzny  wiekiem stężenie testosteronu spada i tym samym maleje ilość wytwarzanego nasienia. Problemem to zjawisko staje się wtedy, gdy jest przyczyną  niepłodności, tzn. ilość ejakulatu lub plemników w nim zawartych jest niewystarczająca do zapłodnienia partnerki.

Zaburzenia mechanizmu wytrysku występują stosunkowo rzadko. Częścią mechanizmu wytrysku jest uszczelnienie szyi pęcherza moczowego. To zamknięcie jest kontrolowane przez układ nerwowy. Zaburzenia w unerwieniu mogą skutkować tzw. wytryskiem wstecznym. Zjawisko to polega na tym, że nasienie trafia w większości do pęcherza moczowego zamiast do cewki moczowej. Nerwy kontrolujące ten mechanizm mogą ulec zniszczeniu również w trakcie zabiegów chirurgicznych wykonywanych w obrębie miednicy, szczególnie w okolicy prostaty i szyi pęcherza moczowego.

Bardzo rzadko zdarza się, że mężczyźni nie mają w ogóle wytrysku. Najczęściej jest to spowodowane strachem przed zajściem partnerki w ciążę bądź jest to następstwem zabiegów chirurgicznych. Najlepiej udać się wtedy do lekarza, bo tylko on jest w stanie ustalić co Ci naprawdę dolega. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy staracie się o dziecko.

Zbyt szybki wytrysk nazywany jest wytryskiem przedwczesnym. Może to być związane z obawą lub strachem przed utratą wzwodu. Kiedy mężczyźni zaczynają mieć problemy ze wzwodem, zauważają, że ich erekcja staje się coraz słabsza i coraz częściej nie mogą jej utrzymać. Tak więc skracają czas gry wstępnej i starają się jak najszybciej, dopóki ich penis jest w wzwodzie, doprowadzić do penetracji i w końcowym etapie do wytrysku. Jest to bardzo częsty problem mężczyzn, którzy uprzednio mieli duże problemy ze wzwodem, a dzięki leczeniu i terapii znowu go osiągają.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz