Zawał serca a impotencja i problemy seksualne…

 

Po zawale serca, zakładając, że nie doszło do innych komplikacji, można powrócić do uprawiania seksu po około 2-3 tygodniach. Zazwyczaj zaleca się ćwiczenia na bieżni, dłuższe spacery lub chodzenie po schodach w celu sprawdzenia wydolności fizycznej mężczyzny. Seks jest normalną formą ludzkiej aktywności i dla par pozostających w stałych związku nie stanowi źródła większego stresu. Jeśli już wydobrzejesz po zawale i powrócisz do normalnej aktywności, nie ma przeciwskazań do powrotu także i do seksu. Wysiłek, jaki wykonujesz w trakcie normalnego seksu, jest porównywany do wysiłku wkładanego w wykonywanie lekkich prac domowych bądź energicznego spaceru (1,8 km w ciągu 20 minut). Jeśli w trakcie takiego wysiłku nie odczuwasz bólu w klatce piersiowej i nie masz problemów  z oddychaniem, to nie powinieneś doświadczyć tych problemów także podczas seksu. Jeśli przed zawałem przyjmowałeś leki wspomagające wzwód, przed ponownym ich użyciem musisz koniecznie zasięgnąć porady lekarza.

Mężczyźni, którzy przebyli zawał serca, czasami potrzebują więcej czasu do osiągnięcia pełnej erekcji. Budzi to niepokój partnerek, które martwią się o ich bezpieczeństwo. W miłości nie wolno się spieszyć- na wszystko przychodzi czas. Czerp przyjemność z gry wstępnej i wzajemnych zalotów.

Większość mężczyzn po zawale serca czy zabiegach kardiochirurgicznych nie zmienia swoich przyzwyczajeń seksualnych i kochają się z taką samą częstotliwością jak przed chorobą. Niektórzy jednak obawiają się, że seks może zaszkodzić ich i tak nadwerężonemu sercu. Obawy te mają duży wpływ na pogorszenie się satysfakcjonującego dotychczas życia seksualnego. Zazwyczaj mężczyźni ci pozostają pod wpływem idei „seksu z Hollywood”- na filmach seks prawie zawsze jest uprawiany w sposób przesadnie „entuzjastyczny”. W prawdziwym życiu seks nie wymaga tyle wysiłku, a obciążenie jakiemu poddane jest serce, jest zdecydowanie mniejsze.

Pobyt w szpitalu, a powrót do normalnego życia są jednymi z bardziej stresujących momentów w życiu człowieka. Mogą wywoływać uczucie zagubienia, bezradności, niepewności i mogą być przyczyna znacznego obniżenia nastroju. Spada wówczas zainteresowanie seksem. W miarę ustępowania tych negatywnych emocji apetyt na seks zazwyczaj powraca. Krótkotrwała depresja po zawale serca nie jest niczym niepokojącym, jednak u niektórych mężczyzn przechodzi ona w stan przewlekły. W takich przypadkach częstość i jakość kontaktów seksualnych drastycznie spada. Koniecznie poproś wtedy o pomoc swojego lekarza.

Kiedy już się dowiemy, że z naszym sercem jest coś nie w porządku, wówczas jednym z najważniejszych posunięć jest zmiana stylu życia. Utrata masy ciała i zwiększenie aktywności fizycznej mogą również mieć korzystny wpływ na twoje możliwości seksualne.
O to kilka praktyczny porad:

  • Nie uprawiaj seksu przez 2 godziny po kąpieli i obfitym posiłku. Lepiej wziąć prysznic i przekąsić coś lekkostrawnego.
  • Zadbaj o to, by w twojej sypialni było ciepło. Jeżeli marzniesz, rozważ zakup koca elektrycznego.
  • Pod koniec dnia możesz czuć się zmęczony- lepiej jest poczekać z seksem do rana, aż nabierzesz sił.
  • W trakcie uprawiania i po uprawianiu seksu zakazany jest alkohol, papieros i kawa. Alkohol rozbudza oczekiwania, którym możesz po prostu nie podołać, jednak jeden czy dwa drinki mogą pomóc w „przełamaniu lodów”.
  • Jeśli cierpisz na chorobę wieńcową, przed seksem zażyj przepisane ci nitraty.
  • Nie spiesz się- masz czas to z niego korzystaj.
  • Dobrze jest zawczasu pomyśleć o intymnym żelu nawilżającym.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz