MUSE docewkowy system leczący zaburzenia wzwodu

Wyraz MUSE jest akronimem angielskiego wyrażenia Medicated Urethral System for Erection (docewkowy system leczący zaburzenia wzwodu). Jest osiągalny w niektórych krajach UE, na przykład w Wielkiej Brytanii. W MUSE wykorzystywana jest ta sama substancja chemiczna, którą stosuje się w formie zastrzyków do ciał jamistych – alprostadyl.

W tej metodzie alprostadyl w postaci malutkiej tabletki jest podawany za pomocą cieniutkiej rurki bezpośrednio do cewki moczowej (cewka moczowa to cieniutka rurka, która biegnie w ciele gąbczastym od pęcherza moczowego i służy do wydalania na zewnątrz organizmu  nasienia i moczu). Po wprowadzeniu di cewki moczowej lek ulega rozpuszczeniu i wchłania się do tkanek prącia,

Aby zwiększyć efektywność działania leku, lekarz zaleci, abyś tuż przed założeniem tabletki oddał mocz – cewka moczowa będzie nieco nawilżona, co ułatwi podanie leku. Zabieg ten zapobiega także jego „wypłukaniu” bezpośrednio po założeniu.

Zalety i wady systemu MUSE :

Zalety:

 • W skład urządzenia nie wchodzą igły – jest to dobra metoda dla osób, które panicznie boją się zastrzyków, szczególnie w prącie.
 • Jest to dobra metoda dla osób ze słabą koordynacją ruchową i problemami ze wzrokiem.
 • Występuje mniejsze ryzyko priapizmu niż przy zastrzykach.

Wady:

 • Urządzenie jest skuteczne jedynie u jednej trzeciej pacjentów.
 • Efekt występuje później niż po zastosowaniu zastrzyków.
 • Może pojawić się ból, który jest związany nie tyle z samym faktem umieszczenia tabletki w cewce moczowej, ile z wchłanianiem dużej ilości leku (potrzebna dawka jest około 50 razy większa niż stosowana w zastrzykach).

Niestety, MUSE  jest skuteczny jedynie u jednego na trzech stosujących to lekarstwo mężczyzn. Wielu mężczyzn po początkowych niepowodzeniach z tabletkami „przerzuca” się na MUSE. Jeśli byłeś w takiej sytuacji, to wydaje się, że warto ponownie udać się do lekarza. Farmakologia jest dziedziną bardzo dynamicznie rozwijającą się, to też może sie okazać, że obecnie dostępne są nowe leki doustne, które skutecznie poradzą sobie z twoim problemem.

Jeśli jesteś w grupie pacjentów, którzy nie mogą przyjmować lekarstw podobnych do Viagry z powodu konieczności stosowania określonych tabletek nasercowych, również powinieneś poradzić się lekarza, czy istnieje możliwość zastąpienia dotychczas stosowanych medykamentów na takie, które nie kolidują z Viagrą.

Jeśli MUSE jest dla ciebie pierwszą formą terapii impotencji – i to na dodatek nieskuteczną – to zapytaj lekarza o inne możliwości leczenia.

Jeżeli jednak znalazłeś się w tej pechowej grupce mężczyzn, na których nie działają ani tabletki, ani zastrzyki, ani MUSE, spróbuj sięgnąć po pompki próżniowe – są dość bezpieczną alternatywą i skutkują u ponad 90% mężczyzn je stosujących.

Nieotwierane opakowanie MUSE powinno się przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8oC. Działanie leku będzie bardziej efektywne, a samo założenie tabletki łatwiejsze po ogrzaniu lekarstwa do temperatury pokojowej. MUSE można przechowywać w temperaturze pokojowej (poniżej 30oC) do dwóch tygodni. Gdy jednak po nie więcej niż trzech dobach przechowywania poza lodówką ponownie umieścimy w niej preparat, czas przechowywania w warunkach pokojowych zostaje „zatrzymany”.

Badania przeprowadzone w warunkach szpitalnych wykazały skuteczność leku u 2/3 pacjentów, jednak po wyjściu do domu efekt utrzymywał się jedynie u 70% z nich.

Prawdopodobnie przyczyny to:

 • Zła technika zakładania leku.
 • Zbyt mało czasu do osiągnięcia erekcji.
 • Obecność czynników psychicznych, wpływających na wystąpienie impotencji.
 • Postęp choroby wywołującej impotencje.

Producent preparatu zaleca stosowanie leku maksymalnie dwa razy w ciągu doby i nie częściej niż siedem razy w tygodniu.

Możesz zwiększyć efektywność MUSE, oto kilka sposobów:

 • Oddaj mocz przed założeniem leku – łatwiej wprowadzisz tabletkę, która szybciej się rozpuści.
 • Wprowadź cały aplikator do cewki.
 •  Po założeniu tabletki rozmasuj prącie – lekarstwo łatwiej się rozpuści.
 • -Po aplikacji spaceruj przez 10 min.
 • Stosuj się do zaleceń producenta odnośnie do warunków przechowywania, a po wyjęciu z lodówki ogrzej preparat do temperatury pokojowej.
 • Jeśli twoja partnerka jest w ciąży albo staracie się o dziecko, załóż prezerwatywę.
 • Nie stosuj dodatkowych żelów nawilżających – -mogą osłabić działanie MUSE.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz