Terapia Hormonalna

Wprowadzenie na rynek Viagry stało się przełomem w leczeniu zaburzeń erekcji. Do tej pory mężczyźni byli zwykle leczeni środkami aplikowanymi do penisa. Pomimo dużej skuteczności takiej terapii nie należy się dziwić, że większość mężczyzn woli przyjmować leki w jakiejś bardziej dogodnej formie.

Kuracja hormonalna

Testosteron jest w głównej mierze hormonem odpowiedzialnym za popęd seksualny i rozwój drugorzędnych męskich cech płciowych. Wzwód polega na napływie krwi do penisa, dlatego też uzależniony jest od sprawności naczyń krwionośnych i układu nerwowego, wysyłającego sygnał, który otwiera naczynia krwionośne. Wynika  z tego, że wzwód nie zależy bezpośrednio od testosteronu. Idea terapii zastępczej testosteronem opiera się na założeniu, że wzrost jego stężenia powoduje zwiększenie popędu seksualnego, jednak niema dowodów na to, że poprawia on zdolność uzyskania erekcji.

Bardzo rzadko się zdarza, że u młodych mężczyzn nie dochodzi do rozwoju drugorzędnych cech płciowych, takich jak: zmiana barwy głosu, pojawienie się owłosienia na ciele i w okolicy narządów płciowych oraz zwiększenie się masy mięśniowej i przekształcenie genitaliów na typowe dla dorosłego mężczyzny. Objawom tym towarzyszy spadek popędu płciowego- to wszystko są oznaki zbyt niskiego stężenia testosteronu.

Jeśli jednak jesteś dorosłym mężczyzną, u którego rozwój drugorzędowych cech płciowych przebiegał bez zakłóceń, prawdopodobne jest to, że wynik jest zafałszowany z następujących powodów:

  • Krew na badanie została pobrana o złej porze dnia – stężenie testosteronu ulega znacznym wahaniom w czasie cyklu dobowego
  • W twojej krwi jest wysokie stężenie białka wiążącego testosteron- przyczyną może być nadwaga albo nadmierna ilość spożytego alkoholu.
  • Jesteś starszym mężczyzną- stężenie testosteronu obniża się wraz z wiekiem.

Androgeny są grupą hormonów obecnych zarówno w organizmach kobiet jak i mężczyzn. Najbardziej znanym z grupy jest testosteron. Chociaż część lekarzy stosuje ten hormon w terapii zaburzeń wzwodu, to jednak nie ma jednoznacznych dowodów na skuteczność tej metody.

  Do efektów ubocznych terapii androgenami należy zaliczyć:

  • Pogrubienie głosu
  • Intensyfikacja zarostu na twarzy
  • Wzrost masy mięśniowej

Są to objawy szczególnie uciążliwe da leczących się kobiet. U mężczyzn trzeba pamiętać o możliwości wystąpienie jednego bardzo poważnego powikłania: terapia androgenami może spowodować wzrost ryzyka wystąpienia raka prostaty. W przypadku stosowania testosteronu należy zachować czujność onkologiczną i regularnie kontrolować stężenie PSA.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz