Terapia „sensate focus”

 Terapia ta jest programem ćwiczeń, pierwotnie opisanym przez Mastersa i Johnson w latach sześćdziesiątych XX wieku. Celem jest nauka odczuwania i reagowania przyjemnością na zwykły dotyk oraz komunikowania, które z doznań sprawiają przyjemność. Zaczynając od dotykania nawzajem swoich ciał w rejonach odległych od sfer erogennych, poprzez pieszczenie genitaliów, partnerzy dochodzą do stosunku seksualnego w kontrolowanej pozycji.

W fazie pierwszej („przedgenitalnej”), kobieta i mężczyzna są zachęcani do wzajemnego pieszczenia swoich ciał z wyjątkiem okolic erogennych. Jest to bardzo istotny etap, w czasie którego partnerzy mówią sobie, gdzie i jak chcieliby być dotykani. Jeżeli bez problemu wykonują ćwiczenia zalecane w pierwszej fazie, mogą przejść do fazy drugiej. W niej zainteresowanie skupia się przede wszystkim na strefach erogennych. Niezwykle istotne jest uświadomienie sobie, jak bardzo ludzie różnią się w swoich upodobaniach i awersjach do innych – nie ma dwóch jednakowo odczuwających kobiet, to samo dotyczy mężczyzn. Celem, który mają pomóc osiągnąć ćwiczenia fazy drugiej, jest wypracowanie zachowań, które będą podniecały was oboje.

W trzeciej końcowej fazie – fazie ćwiczeń polegających na kontrolowanym stosunku płciowym – będziesz miała za zadanie uklęknąć okrakiem nad partnerem, twarzą do niego. W tej pozycji możesz kontrolować głębokość, kierunek i tempo penetracji, pozwalając partnerowi koncentrować się na jego własnych odczuciach. Terapeuta początkowo może zalecić pozostawanie w bezruchu, później zwiększenie powoli odczuć partnera przez intensyfikację twoich ruchów. W tej fazie możesz stopniowo zwiększać aktywność, po to, by maksymalnie pobudzić zarówno twojego partnera, jak i ciebie.

Gdy terapia ta nie skutkuje można dołączyć do niej terapię poznawczą, w której nacisk położony jest  na proces myślowy. Pozwala ona stawić czoło lękom i negatywnym odczuciom i w końcowym efekcie przezwyciężyć je.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz