Terapia z zastosowaniem urządzeń próżniowych

Terapia z wykorzystaniem urządzeń próżniowych – pompek próżniowych (próżnociągów)- jest skutecznym i odpowiadającym większości mężczyzn sposobem radzenia sobie z zaburzeniami wzwodu. Urządzenia te składają się z komory próżniowej z uszczelniająca obręczą oraz ręcznej lub zasilanej baterią pompki. Zasada ich działania polega na utworzeniu ujemnego ciśnienia wokół penisa, co powoduje „zassanie” krwi i w konsekwencji wzwód. Aby układ działał prawidłowo, pierścień uszczelniający musi być założony dokładnie przy nasadzie prącia. Pierścienie – w zależności  od  producenta – są wykonane z  lateksu(gumy) albo silikonu i są dostępne w wielu rozmiarach.

Zalety i wady urządzeń próżniowych:

Zalety:

  • Płaci się tylko raz – urządzenie może służyć przez lata, jedynie pierścień uszczelniający może wymagać wymiany.
  • Nie ma potrzeby stosowania igieł.
  • W razie potrzeby można z nich korzystać wielokrotnie w ciągu jednego dnia.

Wady:

  • Eliminuje spontaniczność w seksie.
  • Stosowanie wydaje się skomplikowane i raczej nie eleganckie, ale po pewnym czasie nabywa się  wprawy w stosowaniu tych urządzeń.
  • Penis może się powiększyć i usztywnić, ale niekoniecznie zostanie uniesiony, tak  jak dzieje się to w trakcie naturalnej erekcji. Może wobec tego zaistnieć konieczność wypróbowania nowych pozycji seksualnych.
  • Ejakulacja może nastąpić z opóźnieniem lub w ogóle jej nie będzie.

Możesz korzystać z pompki tak często, jak ci się żywnie podoba. Koniecznie jest jedynie zapewnienie czasu na dopływ krwi do penisa. Zaleca się , aby zachować godzinną przerwę między kolejnymi użyciami pierścienia, sam pierścień zaś każdorazowo nie powinien zostawać na prąciu dłużej niż 30 min.  

Próżnociągi są jedną z najskuteczniejszych form terapii zaburzeń wzwodu, jednak nie wszyscy pacjenci mogą z nich korzystać. Mężczyźni stosujący antykoagulanty, takie jak warfaryna czy heparyna, powinni przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem – pompki próżniowe mogą powodować u nich powstawanie siniaków i krwawień. Mężczyźni ze zbliznowaciałym lub bardzo ściśle przylegającym napletkiem mogą doznać jego przerwania ze względu na wytworzone ujemne ciśnienie.

Te porady pochodzą od użytkowników pompek i mamy nadzieję, że okażą się pomocne:

  • Jeśli dopiero zaczynasz stosować próżno ciąg, ćwicz jego użycie „na sucho” dwa razy dziennie przez siedem dni przed planowanym stosunkiem seksualnym.
  • Jeśli w trakcie korzystania z pompki pierścień zrobi się zbyt ciasny, użyj przycisku redukującego ciśnienie. Zdejmij urządzenie, odpocznij i zacznij na nowo.
  • Dobrze jest posmarować nasadę penisa i koniec cylindra dużą ilością żelu nawilżającego – zapewni to właściwe działanie urządzenia i w konsekwencji silną erekcje.

Pierścienie uszczelniające są dostępne w różnych rozmiarach. Niektórzy producenci załączają odpowiednie wzorniki, ale i tak najczęściej dobór odpowiedniego rozmiaru jest prowadzony metodą prób i błędów.

Generalnie na początek warto wypróbować środkowy rozmiar. Jeśli okaże się, że używając go, osiągniesz erekcję, ale nie czujesz się zbyt komfortowo, to powinieneś sięgnąć po większy rozmiar. W przypadku stosowania zbyt dużego rozmiaru nie osiągniesz wzwodu.

Bardzo rzadko się zdarza, by mężczyzna musiał używać dwóch pierścieni. 

Pierścień się zużywa i traci swoją elastyczność – po pewnym czasie możesz mieć problemy z osiągnięciem erekcji i wówczas należy go wymienić. Na pewno nie przegapisz momentu, w którym wymiana będzie konieczna.

Poza otarciami obserwuje się bardzo niewiele działań ubocznych stosowania pompki próżniowej. Generalnie urządzenie jest uznawane za bezpieczne.

Czasami partnerzy uskarżają się na uczucie zimna w penisie. Pierścień uszczelniający redukuje wypływ krwi z penisa, tak wiec w czasie działania pompki nie ma możliwości jej odpływu. To sprawia, że penis sinieje i się oziębia. Prawidłowa temperatura i kolor powracają po usunięciu pierścienia. Możesz mieć także problemy z wytryskiem – to również ma związek z działaniem pierścienia, jednak nie stanowi to powodu do obaw.

Użycie pompki u większości mężczyzn wywołuje erekcję w ciągu dziesięciu minut. Przy pierwszorazowym stosowaniu może zając to nieco więcej czasu – będziesz musiał poradzić sobie z nowymi problemami, na przykład z instrukcją obsługi pompki, pewnym zażenowaniem i prawdopodobnie skróceniem gry wstępnej.

Pierścień uszczelniający koniecznie musi zostać zdjęty najpóźniej po 30 minutach. Chroni to przed uszkodzeniem tkanek prącia(z powodu niedokrwienia). Zaletą stosowania pompki w porównaniu z innymi formami terapii jest fakt, że erekcja pojawia się niemal natychmiast i utrzymuje się przez pół do całej godziny.

Czasami pompka może nie działać, ponieważ nie zostało wytworzone hermetyczne uszczelnienie urządzenia u nasady penisa – w takim przypadku nie ma możliwości uzyskania ujemnego ciśnienia w trakcie użytkowania.

Problem może się pojawić także w przebiegu miażdżycy, kiedy z powodu zablokowanych tętnic nie ma możliwości napływu odpowiednich ilości krwi do penisa.

Jeśli cierpisz na chorobę Peyroniego, stosowanie pompki może być bardzo niewygodne. Poza tym pamiętaj, że pompki nie są jedynym sposobem naradzenie sobie z problemami erekcji – nie poddawaj się przy pierwszym niepowodzeniu!

Add Comment