Chirurgia naczyniowa lekiem na zaburzenia wzwodu?!

Zabiegi chirurgiczne wykonywane w zaburzeniach wzwodu

Pacjentom z zaburzeniami erekcji zwykle proponuje się poddanie się zabiegowi chirurgicznemu w celu zlikwidowania nieprawidłowości naczyń krwionośnych prącia lub wszczepieniu protezy penisa. Oba typy operacji zostaną omówione w tym rozdziale.

Chirurgia naczyniowa

Jeżeli przyczyną twojej impotencji jest zniszczenie tętnic chirurgia naczyniowa jest pewnym rozwiązaniem. Wykonuje się dwa rodzaje operacji: rewaskularyzację(by-passy) i podwiązanie żył. Zabiegi rewaskularyzacyjne mają na celu przywrócenie prawidłowego ukrwienia. W trakcie operacji pobiera się tętnice z nogi pacjenta, a następnie łączy z tętnicami na grzbiecie penisa, omijając niedrożny odcinek i przywracając właściwy przebieg krwi. Najlepsze efekty zabiegu osiąga się u młodych mężczyzn z miejscowym umiejscowieniem „zatkania”.

W niektórych badaniach u 50-70% pacjentów wykazano poprawę utrzymującą się do pięciu lat po zabiegu.

Jeśli twój problem polega właśnie na utrudnieniu napływu krwi do penisa, operacja na tętnicach  wydaje  się najlepszym naprawdę skutecznym rozwiązaniem. Jednak rzeczywistość nie przedstawia się tak różowo. Niestety, długoterminowe obserwacje nie potwierdziły trwałych efektów zabiegu. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że przeszczepione naczynie krwionośne ulega tym samym procesom chorobowym, które doprowadziły do pierwotnej niedrożności naczyń penisa.

Podwiązanie żył wykonuje się w przypadku, kiedy penis nie jest w stanie „przechować” wystarczającej do utrzymania erekcji ilości krwi (objaw przecieku żylnego). Swego czasu operacje też cieszyły się wielkim zainteresowaniem. W trakcie zabiegu dochodzi do podwiązania lub usunięcia żył, które mają być odpowiedzialne za nadmierny wpływ krwi do ciał jamistych. Wczesne wyniki wyglądają zachęcająco – poprawę stwierdza się u około 40 -50% pacjentów, jednak odsetek zadowolonych mężczyzn z upływem czasu maleje do 15%. Pomimo że pacjenci są bardzo starannie kwalifikowani do zabiegu, to trudno uznać te wyniki za imponujące. Oczywiście, osobnym zagadnieniem jest znalezienie doświadczonego w tym typie operacji chirurga.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz