Brak wytrysku?!

Na początku należy dostrzec różnice między dwoma poruszanymi w tym rozdziale zagadnieniami. Niektórzy mężczyźni nie osiągają orgazmu, inni zaś się skarżą, że mimo osiągnięcia orgazmu nie wydalają spermy.

Najczęściej brak możliwości osiągnięcia orgazmu jest spowodowany problemami natury psychicznej lub jest skutkiem działania leków. Jeśli w przeszłości nie miałeś żadnych problemów z uzyskaniem wytrysku i nie sprawiał ci on bólu, obecnie zaś problemy te się pojawiły, a nie masz żadnych problemów ze zdrowiem i nie przyjmujesz wymienionych niżej leków, twój problem ma podłoże psychiczne. Koniecznie porozmawiaj z lekarzem, który pomoże określić podłoże dolegliwości i w razie potrzeby skieruje cię do odpowiedniego specjalisty. Opóźnienie i brak orgazmu może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, na przykład leków przeciwdepresyjnych(paroksetyna, amitryptylina). Zazwyczaj ich działanie jest odwracalne i możliwość osiągnięcia wytrysku pojawia się wkrótce po odstawienia leku. Jednak należy przestrzegać podstawowej zasady – nigdy nie przerywaj przyjmowania leku bez wiedzy i zgody lekarza!

Jeśli osiągasz orgazm, ale nie pojawia się wytrysk, jedną z opcji jest występowanie u ciebie zjawiska nazywanego wytryskiem wstecznym. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku niewydolności szyi pęcherza moczowego. Wówczas nasienie, zamiast wypływać z penisa, cofa się do pęcherza moczowego. Przyczyny tego zjawiska są różne – może ono wystąpić na skutek pewnych problemów psychicznych lub być efektem przyjmowania leków, na przykład przeciwnadciśnieniowych  (w tym metyldopy), łagodzących objawy przerostu prostaty (alfa – blok ery), a także zwalczających przeziębienie. Brak wytrysku występuje u ponad 90% mężczyzn, którzy poddali się operacji gruczołu krokowego. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest TURP, czyli przez cewkowa resekcja prostaty. Brak wytrysku jest spowodowany  uszkodzeniem szyi pęcherza moczowego. Powodem wytrysku wstecznego mogą być również inne stany chorobowe, na przykład cukrzyca, problemy neurologiczne czy utajony rozszczep kręgosłupa.

Należy pamiętać, że z wiekiem w sposób naturalny zmniejsza się ilość ejakulatu.

Wymienia się dwie najczęściej wytupujące przyczyny braku orgazmu: działanie uboczne leków i problemy psychiczne, wpływające na przerwanie procesu ejakulacji. Wiele szeroko stosowanych substancji chemicznych może osłabić lub w ogóle nie dopuścić do występowania orgazmu. Wśród nich szczególną pozycję, ze względu na dość szeroki do nich dostęp zajmują używki takie jak alkohol, marihuana, kokain i metadon. Działanie takie może towarzyszyć przyjmowaniu leków „na receptę”: przeciw lękowych (Prozac, Amitrypylina) obniżających ciśnienie krwi (Metyldopa, leki moczopędne z grupy tiazydów). Jeśli podejrzewasz, że twój problem jest związany z przyjmowanym lekiem, porozmawiaj z lekarzem o możliwościach rezygnacji z terapii. Pod żadnym względem nie odstawiaj leków bez wiedzy i zgody lekarza!

Bardzo częstą przyczyną wszystkich dysfunkcji seksualnych u mężczyzn są problemy natury psychicznej. Brak orgazmu może być na przykład skutkiem bardzo surowego wychowania, uprzedzeń religijnych itp

Czasami może się zdarzyć, że podczas orgazmu nic nie „wypływa”. Jeśli zdarza się to bez wyjątku za każdym razem, to najprawdopodobniej cierpisz na bardzo rzadko występującą przypadłość, która polega na niedorozwoju układu ejakulacji. Koniecznie przedstaw swój problem lekarzowi – prawdopodobnie zostaniesz skierowany do specjalisty urologa.

Naturalnym zjawiskiem, niezwiązanym z występowaniem żadnego schorzenia, jest zmniejszanie się ilości ejakulatu wraz z wiekiem. Jeśli przyjmujesz któryś z leków podanych wyżej, pomóc może zmniejszenie dawki. Pod żadnym względem nie odstawiaj leku bez wiedzy i zgody lekarza! W przypadku gdy niemożna jednoznacznie określić przyczyny twojej dolegliwości, rozwiązanie może stanowić poradnictwo psychoseksualne.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz