Zaburzenia Seksualne – stymulacja a impotencja

„Zaburzenia seksualne” to szeroki obszar problemów, które mogą pojawić się w życiu seksualnym- m.in. trudności w osiągnięciu erekcji, zbyt szybka ejakulacja lub jej brak. Problemy związane z erekcją mogą mieć podłoże psychologiczne lub emocjonalne, często są także spowodowane niedopasowaniem potrzeb i pragnień partnerów. W skrajnych przypadkach przyczyną są choroby ciała lub uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku. Termin ten jest pojęciem medycznym często określającym różne problemy, które mogą towarzyszyć zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie, i które wpływają na ich relacje.

Stymulacja seksualna jest ważnym procesem podczas uprawiania seksu. W przebiegu stosunku można wyróżnić następujące fazy:

  • Faza pobudzenia
  • Szczytowanie
  • Faza odprężenia

Problemy mogą pojawić się w każdej fazie, ale najczęściej zdarzają się w pierwszej i drugiej. U mężczyzn najczęściej pojawiają się problemy ze wzwodem i przedwczesnym wytryskiem. Kobiety zaś najczęściej skarżą się na utratę zainteresowania seksem i brak możliwości osiągnięcia orgazmu. U obu płci może się zdarzyć, że stosunek będzie bolesny. Szczególnie narażeni są panowie z cienkim napletkiem. Ból towarzyszy także stanom zapalnym spowodowanym infekcją (np. grzybicą, opryszczką narządów płciowych). Wszystkie z tych czynników mogą prowadzić do zaburzeń, które są określane mianem „zaburzeń (dysfunkcji) seksualnych”.

Impotencja to zaburzenia wzwodu, a nawet stała niezdolność do osiągania i utrzymania wzwodu członka, która uniemożliwia prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego. „Osiągnięcie wzwodu” określa stan, w którym penis twardnieje na tyle, by móc dokonać penetracji. „Utrzymanie wzwodu” – penis w trakcie stosunku wiotczeje, staje się miękki zanim dojdzie do wytrysku. „Bycie stale niezdolnym do osiągnięcia wzwodu”- stan ten może być skutkiem występowania wielu niekorzystnych czynników takich jak: stres, alkohol czy zmęczenie. W celu uzyskania kompetentnej porady należy skonsultować się ze specjalistą. Ważne jest by wzwód był na tyle trwały i mocny, by zapewnić tobie i partnerce udany seks.

Impotencja jest bardzo częstą przypadłością, szczególnie u starszych mężczyzn. Niektóre badania wskazują, że nawet 50% mężczyzn powyżej pięćdziesiątego roku życia boryka się z tym problemem. Wielu czuje się z tego powodu wyrzuconych poza nawias społeczeństwa i ma bardzo zaniżoną samoocenę. Jeśli masz problem to zbierz się na odwagę i odwiedź swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz