Woda w naszym ciele

Poziom wody w naszym organizmie stale się zmienia. Prawidłowy poziom wody w ciele wynosi 80%. Ma ona wpływ na dostarczanie komórkom pokarmu. Jest to funkcją krwi złożonej w 60% właśnie z wody.

Poziom wody wpływa także na usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Dlatego tak istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody na co dzień (1,5 – 3 litrów).

Zatrzymanie wody przez organizm jest zależna od ilości i szybkości jej spożywania. W czasie szybkiego spożywania około 500-1000 ml przechodzi ona dość szybko do płynu pozakomórkowego, zmniejszając jego ciśnienie, co wpływa obciążająco na krążenie, efektem tego jest szybko wydalany płyn. Z kolei w czasie picia małymi łykami, utrata płynu jest o wiele wolniejsza. Przykładowo: człowiek ważący około 70 kilogramów zawiera w sobie 45 litrów wody co stanowi 65% jego masy. Z czego 15% zebrane jest w skórze.

Rola wody w skórze jest bardzo ważna, gdyż ta stanowi zbiornik, z którego organizm i jego organy czepią wodę. Woda przemieszcza się ze skóry właściwej na powierzchnię. To powoduje utratę wody przez parowanie. Tracąc 1,5 litra na dzień – przez 6 dni stanowi to około 9 litrów wody, co będzie stanowiło ponad 20% masy ciała. Może to prowadzić do śmierci. Przy wyższej temperaturze może to nastąpić w zaledwie 3 dni.

Każdy organ w ciele człowieka zawiera wodę (mięśnie poprzecznie prążkowane – 75%, tkanka łączna – 60%, kości – 25%, nerki – 80%, płuca – 70%, wątroba – 68%). Aby wyrównać niedobór płynów nie powinno się pić większej ilości wody mineralnej – gazowanej, gdyż zawiera ona dwutlenek węgla powodujący rozciąganie ścian żołądka, przez co zmniejsza się uczucie pragnienia. To ukrywa rzeczywisty stan pragnienia i odwodnienia. Nawodnienie komórek ma wpływ na jej prawidłowy metabolizm. Woda napływa do nich, żeby rozcieńczyć nadmierny poziom soli i pozbyć się szkodliwych substancji. Jeśli jej poziom nie jest właściwy to usuwanie szkodliwych czynników jest niewystarczające, a to prowadzi do pogorszonych stanów zdrowotnych.

Tracąc wodę, tym samym tracisz możliwość regulowania temperatury organizmu. Ogranicza to fizyczną aktywność. Tracąc wodę, stanowiącą około 7% wagi całego ciała, a dodatkowo będziesz ćwiczyć w wysokiej temperaturze możesz doprowadzić do omdlenia. Warto wiedzieć, iż samo pragnienie nie odzwierciedla zapotrzebowania organizmu na wodę. Nawodnienie komórek nie odbywa się tak szybko jak samo spożywanie płynów. Organizm potrzebuje godzin, aby odbudować prawidłowe zasoby.

Add Comment