Degeneracja plamki żółtej oka

Plamka żółta oka jest to małe skupisko komórek umiejscowionych w centralnej, najwrażliwszej części siatkówki. Długotrwałe oddziaływanie nagromadzonych wolnych rodników, które, docierając do organizmu, powoduje utlenianie lipidów do niebezpiecznych dla człowieka nadtlenków i w związku z tym wywołuje stres oksydacyjny, niesie za sobą ryzyko uszkodzenia plamki żółtej. Nadmierny wpływ nadtlenków na narząd wzroku może powodować degradację komórek plamki żółtej i skutkować nawet całkowitą bądź częściową utratą zdolności widzenia.

Niezdolność do ochrony przed niebezpiecznymi substancjami uwarunkowana jest przeważnie upływem lat, zdarza się więc u osób starszych. Specjaliści zaobserwowali jednak, że na tę dolegliwość zapadają także ludzie młodzi wystawieni na długookresowy wpływ wolnych rodników spowodowany przebywaniem w miejscach sztucznie oświetlonych lub narażonych na działanie promieni radioaktywnych i ultrafioletowych.

Pierwszymi objawami świadczących o uszkodzeniu plamki żółtej oka jest utrata ostrości widzenia. Kontury obrazów wydają się zamazane, obserwowane przedmioty i osoby nie są dostrzegane precyzyjnie, tzn. pojawia się przykre wrażenie zamglenia. Zatraca się także zdolność postrzegania barw w ich faktycznej intensywności. Niebezpieczne jest to szczególnie, gdy po całym dniu przebywania w źle oświetlonym pomieszczeniu, gdzie znajdują się komputery, trzeba zasiąść za kierownicą i ostrożnie dojechać do celu. Ryzyko nieodpowiedniej identyfikacji koloru sygnalizacji świetlnej może mieć fatalne w skutkach konsekwencje. Dlatego osoby prowadzące dynamiczne życie zawodowe powinny pamiętać o suplementacji diety preparatem Lutein, który złagodzi dotychczasowe objawy, poprawi ostrość widzenia i pozwoli wyraźniej widzieć, to co do tej pory było niedostrzegalne, przyczyniając się do zachowania zdrowia oczu na dłużej. Preparat ten jest szczególnie zalecany osobom, które ukończyły 40. rok życia. Profilaktyczne zażywanie suplementu diety zawierającego luteinę (Lutein) pomoże zapobiegać chorobom narządów wzroku  i cieszyć się doskonałą zdolnością widzenia do późnej starości bez konieczności używania okularów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz